23 Temmuz 2024
Sağlık

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Kulak ağrısı aniden olabilen, bazı durumlarda çınlama, basınç ya da tıkanıklık hissinin de eşlik ettiği bir rahatsızlıktır. Kulağın kendisinde bulunan rahatsızlıklara bağlı olarak kulak ağrısı yaşanabileceği gibi özellikle kulağa yakın organlarda gelişen sıkıntılara bağlı olarak da ağrı olabilir. Ağrının sebepleri arasında sinüzit, üşütme, dişlerdeki çürük, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, travma gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Örneğin vücut, alerjen maddelere karşı koruyucu tepki olarak sinüs boşluğunda üretilen mukusun, kulak zarına baskı yapması sonucu ağrı yaşanır. Özellikle toz, rüzgâr polen alerjisi olanlarda sıklıkla görülür. Kulakta meydana gelen enfeksiyonlar da ağrıya sebep olan rahatsızlıklardır. Basınca ya da kulağa gelen herhangi bir darbeye bağlı olarak da kulak ağrısı gelişebilir.

Su altında ya da uçak seyahatlerinde kulağın, iç kulakla dış kulak arasındaki basınç farkını eşitleyememesi kulak ağrısı yapar. Kulağa gelen darbe ya da yüksek desibeldeki sese maruz kalma sonucu da kulak zarı zarar gördüğünden kulak ağrısı yaşanabilir. Uzun süre temizlenmeme sonucu kulakta biriken kirlerin de kulak ağrısına sebep olduğu bilinmektedir.

Çene kemiğindeki ve dişlerdeki problemler kulağa ağrı olarak yansıyan sebeplerdendir. Kulak içinde oluşmuş egzama gibi problemler de tahriş ve ağrıya sebep olur. Kanser hastalıkları da kulak ağrısı nedenleri arasındadır.

Kulak Ağrısı Teşhisi Nasıl Konur?

Öncelikle hastadan ağrının ne zaman başladığı, ne sıklıkta yaşandığı, eşlik eden yanma ve tıkanıklık vb. şikayetlerin eşlik edip etmediği ile ilgili detaylı bir bilgi alınır. Daha sonra muayeneye geçilerek kulak ve etrafındaki deri kontrol edilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Devamında da kulak kanalı ve zar incelenir. Birincil kulak ağrısı nedenlerinin belirlenmesi için endoskopik kulak muayenesi de yapılmaktadır. Birincil kulak ağrıları direk kulağın kendisiyle alakalı rahatsızlıkları ifade eder. Bunun dışında baş-boyun bölgesi de muayene edilir.

Kulak ağrısına sebebiyet verebilecek birçok rahatsızlık bulunduğundan 1 günden uzun süren şiddetli kulak ağrısı çekenlerin vakit kaybetmeden KBB uzmanına muayene olmaları önemlidir.

Kulak Ağrısı İçin İlk Aşamada Yapılabilecekler

Kulak ağrısı için doktora gitme imkânı bulunulmayan durumlarda evde yapılabilecek işlemler ile kulak ağrısı tedavisi yapılabilir. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler durumlar da vardır. Örneğin kulak temizliğinde kullanılan kulak çöplerinin dikkatsiz kullanılması da istenmeyen sonuçlara sebep olmaktadır.

Kulak çubuğu fazla ileri itilmeden, dikkatli ve özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Kulak kirlerinden kurtulmak için kulak damlası kullanmak daha doğrudur. Basit yöntemlerle kulak ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyorsak aşağıdaki seçenekler denenebilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? 2

  • Örneğin enfeksiyona bağlı kulak ağrıları için sarımsak yağı çok hafif ısıtılarak kulağa 2-3 damla damlatılabilir. Aynı şekilde zeytinyağı ya da gliserin yağı da aynı görevi görür. Rendelenmiş soğanın suyu da hafif ısıtılarak kulağa damlatılabilir.
  • Rüzgârlı havalarda dışarı çıkıldığında kulakların kapanacak şekilde sarılması rüzgara bağlı ağrıların önlenmesini sağlayacaktır. Klimalı ortamda da kulağın ve boyun bölgesinin etkilenmemesine dikkat edilmelidir.
  • Bunun dışında alerjenlere yoğun şekilde maruz kalınabilecek durumlarda dışarıya çıkıldığında ağız ve burun kısmının da korunması gerekmektedir. Ayrıca yoğun sigara dumanının bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Yüzme ve banyo sırasında kulağa su kaçmamasına da dikkat edilmelidir.
  • Basınca bağlı olarak gelişen kulak ağrıları için sakız çiğnenmesi ya da çene egzersizleri ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.
  • İltihaptan kaynaklanan kulak ağrılarında kulağı sıcak tutmak ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun için sıcak su dolu bir şişe ve ısıtılmış havlu kullanılabilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? 1

  • Bazı durumlarda soğuk kompres uygulanması da ağrının hafiflemesini sağlar.
  • Taze zencefil ve nane yaprakları da kulak ağrılarının geçirilmesinde kullanılan bitkilerdir. Kaynatıldıktan sonra soğutulan bu yaprakların suları da kulağa damlatılabilir.

Kulak ağrılarında ilk olarak yapılması gereken Uzman bir hekime başvurmaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video