14 Temmuz 2024
Yeme İçme

Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Lif deposu kuru fasulye, faydaları göz önünde bulundurulduğunda her hafta mutlaka ailemizin menüsünde bulunması gereken bir gıda maddesi. Oldukça yararlı olan kuru fasulye aynı zamanda toplumumuzda genel olarak çok sevilen, lezzetli bir yiyecek. Kuru fasulyenin lezzetli olabilmesi için öncelikle fasulyesinin kaliteli olması gerekiyor.

Fasulye pişirirken olmazsa olmaz diyebileceğimiz ilk adım ise fasulyenin ıslatılması. Yeni nesil bazı düdüklü tencereler kuru fasulyenin bir gece öncesinden haşlanmasına gerek kalmadan pişirme seçenekleri sunuyorlar fakat yemeğinizin lezzetli ve kıvamlı olmasını istiyorsanız bir gece önce ıslamakta fayda var.

Kuru Fasulye Tarifi

  • Kuru fasulye yapımı son derece basittir. Bir gece önceden kuru fasulyeler ayıklanır ve yıkanır. Taneler bir tencere ya da cam kap içerisine alınır.
  • Üzerini 3-4 parmak geçecek kadar sıcak su ilave edilir ve kuru fasulye yumuşamak üzere beklemeye alınır.
  • Ertesi sabah fasulyelerimiz suyun etkisiyle şişmiş olarak bizi karşılarlar. Kalan su varsa süzülür.
  • Kuru fasulyelerin şişmiş olmaları pişirilmek için hazır oldukları anlamına gelmez. Önce bir tencereye alıp üzerini geçecek kadar su doldurup kaynamaya alınırlar.
  • Kaynamaya başladıktan sonra ocak kısığa alınır ve kuru fasulyeler kısık ateşte yavaş yavaş yumuşamaya devam ederler.
  • Fasulyelerin yeteri kadar yumuşayıp yumuşamadıklarını deneyerek anlamak en sağlıklı yöntemdir. Tencereden bir kaç tane fasulye alıp soğuduktan sonra ezmeye çalışın.
  • Çok yumuşak olmamalı ama kıtır kıtır da olmamalı. Eğer yenilebilecek kıvamdaysa ocak kapatılır.

 

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Bir tarafta fasulye haşlanırken diğer taraftan da orta boy bir soğan küçük küçük doğranır. Bir tencereye alınan soğanlar hafifçe pembeleşinceye kadar zeytinyağı ile kavrulurlar. Daha sonra soğanlara 2 yemek kaşığı kadar domates salçası eklenir. Tercihe göre bir kaşık domates salçası ve bir kaşık biber salçası da kullanılabilir. Salça çok hızlı yanabilen bir yiyecek olduğundan çok fazla kavrulmadan fasulyeler bu tencereye eklenir.

Salçalı soğan ile fasulyelerin üzerine tuz ilave edilir.Eğer biber salçası kullanmadıysanız yarım çay kaşığı kadar kırmızı toz biber ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeler hazır olduktan sonra tencereye malzemeleri 2 parmak geçecek kadar ılık ya da kaynamış su ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılır ve yemek pişmeye bırakılır.

kuru-fasulye-nasil-yapilir-1Fasulye etli olarak yapılacaksa etin de ayrıca pişirilmesi gerekir. Etli kuru fasulye tarifinin tek farkı, fasulyeler ilk defa haşlanırken, bir taraftan da et yıknır ve çok az bir su ile küçük bir tencerede kısık ateşte pişirilerek yumuşaması sağlanır. Bir tarafta et pişer, diğer tarafta ise kuru fasulyeler haşlanır. Et yumuşadıktan sonrasoğan etin üzerine ilave edilerek kavrulabilir.

Ya da soğanı ayrı bir kapta da kavurabilirsiniz. Soğan kavrulduktan sonra aynı zeytinyağlı kuru fasulyede olan işlemler tekrarlanır. Kavrulmuş soğan, salça ve kırmızı toz biber eklenmiş olan fasulyelere et ilave edilir ve karıştırılır. Sonra malzemenin yüzeyine 2-3 parmak geçecek kadar ılık su ilave edlir ve bir taşım kaynadıktan sonra tencere kısık ateşe alınır.

 

kuru-fasulye-nasil-yapilirTarif sizi yanıltmasın. Aslında kuru fasulye akşamdan ıslandıktan sonra yapılabilecek en pratik yemeklerden biridir. Eğer vaktiniz sınırlıysa düdüklüde kuru fasulye pişirmenizi öneririz. Akşamdan ıslanan ve şişen fasulyelerin düdüklü tencerede 20 dakika kadar pişmeleri yeterli olacaktır. Sonra kapağı açılan tencereye doğranmış soğan çiğ olarak eklenir. Haşlama suyu dökülmez. Yemek onunla pişirilir.

2 yemek kaşığı kadar salça, bir tutam tuz, yarım çay kaşığı kadar kırmızı toz biber ve 2-3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı eklendikten sonra malzeme karıştırılır ve kapak kapatılarak yeniden ocağa konulur. Düdüklü tencerenizin özelliğine göre 15-25 dakika arasında yemeğiniz pişmiş olur. Afiyet olsun.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video