4 Haziran 2023
Moda ve Kişisel Bakım

Lens Nasıl Takılır, Çıkarılır? Lens Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Gözlerimiz dünyaya açılan pencereler. Asal fonksiyonu görmek olan gözler aynı zamanda iletişim esnasında göze ilk görünen bölgedir. Dolayısıyla estetik açıdan da önemli bir organdır. Göz renginden memnun olmayan yahut değişiklik isteyen kişiler için yegane çözüm de lenslerdir. Lensler işlevine göre numaralı lens ve renkli lens olarak iki çeşittir. Gözlük kullanmak istemeyenler için ideal olan numaralı lensler ve göz rengini geçici de olsa değiştirmek isteyenler için en kolay çözüm olan renkli lensler imdada yetişir. Bu yazıda lenslerden söz edeceğiz. Lens nasıl takılır, lens nasıl çıkarılır, lens temizliği nasıl yapılır ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Lens Nasıl Takılır Çıkarılır Lens Temizliği Nasıl Yapılmalıdır 1

Lens Çeşitleri

Lensler temelde iki gruba ayrılır. Numaralı lensler ve renkli lensler. Ama detayda daha fazla alt başlıkta incelenir. 1 aylık lensler, 2 yıllık lensler, gaz geçiren sert kontak lensler, yumuşak lensler, yumuşak torik lensler, bifokal lensler, pigyy-back yani hem yumuşak hem gaz geçirgen lensler, hibrid lensler, renkli lensler, prostetik lensler, kromojen (renk körlüğü olan kişiler için üretilen) lensler gibi.

Lens Nasıl Takılır?

İlk kez  kullanacak kişilerde bir endişe olması gayet normaldir. Ama lensi takmak bir sefer deneyimlendikten sonra kolayca alışılan bir beceridir. Önemli olan temizliğe dikkat etmek ve işlemi soğukkanlılıkla uygulamaktır.

 1. Lens nasıl takılır sorusunun yanıtında ilk adım elleri güzelce yıkamak yahut özel bir solüsyonla dezenfekte etmektir.
 2. Lensi avuç içinizde kontrol ederek yırtılmamış, temiz ve ters yüz olmadığından emin olun.
 3. Lensi işaret parmağınızın ucuna alın. Bu arada diğer elinizle göz kapağınızı yukarı doğru kaldırın. Yukarı bakın ve lensi gözün beyaz tabakasına yerleştirin. Aşağı bakın ki yerine yerleşsin. Parmaklarınızı açın ve aşağı yukarı doğru bakarak lensin göz içine oturmasını sağlayın.
 4. Aynı işlemi diğer gözünüze de uygulayın.

Lens Nasıl Çıkarılır?

Sıra geldi gün sonunda lensleri çıkarmaya. Şimdi de nasıl çıkarılır sorusunun yanıtına bakalım.

 • Elleriniz yine mutlaka çok iyi temizlenmiş olmalı.
 • Çok iyi ışık alan bir yere geçin, yukarı doğru bakın.
 • Lensi çıkartacağınız eli değil diğer elinizin işaret parmağı ile göz kapağınızı kaldırın.
 • Lensi çıkartacağınız elin orta parmağıyla göz kapağınız aşağı doğru çekin.
 • İşaret parmak ve baş parmağınızın uç kısımları ile lensi çok hafifçe sıkın ve gözünüzden aşağı kaydırarak uzaklaştırın.
 • Çok fazla güç kullanmayın ve gözünüze çok bastırmayın. Çıkarttığınız lensi diğer elinizin avuç içine alın ve kutusuna koyun.

Lens Nasıl Takılır Çıkarılır Lens Temizliği Nasıl Yapılmalıdır 2

Lens Temizliği Nasıl Yapılır?

Lensleri takarken ve çıkartırken mutlaka ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

 • Kontak lenslerin muhafaza edildiği kutu da mutlaka solüsyonla dolu olmalı ve sık sık solüsyon değiştirilmelidir.
 • Bu kutular belli periyotlarla değiştirilmeli. Genellikle bu süre 1 aydır.
 • Solüsyon şişesinin işi bittikten sonra ağzı mutlaka kapatılmalı.
 • Solüsyonun son kullanma tarihi mutlaka kontrol dilmeli.
 • Lenslerin içinde durduğu solüsyon her kullanımından sonra değiştirilmeli.
 • Lens temizliğinizi asla ihmal etmeyin.

Lenslerin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Lenslerin kullanım süresi farklıdır. 1 ay gibi kısa kullanıma uygun geçici lensler de vardır, 1 yahut 2 yıl kullanılacak lensler de. Bu biraz da lensi markasına ve malzemesine bağlıdır. Lensi önerilen süreden uzun kullanmak lens üzerinde protein ve yağ gibi maddelerin birikmesine sebep olur. Bu da gözde enfeksiyon riskini artırır. Süre aşıldığında mikroorganizmalar lense daha kolay tutunur ve korneada enfeksiyon olasılığı artar ki bu göz için çok ciddi bir risktir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, lenslerin değişim zamanı hakkında göz hekiminizin tavsiyesine harfiyen uymak olacaktır.

Lens Solüsyonu Nasıl Kullanılmalıdır?

Lens solüsyonunuz her gün değiştirin. Solüsyon kabını avucunuzun içine çevirerek lensi düşürün ve solüsyonun akmasını sağlayın. Lenslerinizi çıkartmadan önce de solüsyon kabını yeni ve temiz solüsyonla doldurun ve çıkarttığınız lenslerinizi bu solüsyonun içine koyarak kutuyu sıkıca kapatın. Lensleri her takma çıkarma işleminde mutlaka solüsyonu tazeleyin.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video