19 Temmuz 2024
Yaşam

Makyaj Nasıl Yapılır? Makyaj Yapmanın İpuçları

Makyaj her ne kadar yüzdeki kusurları kapatmak ve yüzün belirgin özelliklerini ön plana çıkartmak için yapılsa da çoğu kadın için bir tutkudur. Kendine has teknikleri ve püf noktaları vardır. Yüz hatlarına, cilt ve saç rengine ve yaşa yakışan tonları kullanmak ve makyaj malzemelerini kullanırken abartıya kaçmamak gerekir. Çok abartılarak yapılmış makyajlar yüzün kendine has özelliklerini gölgeleyerek kişiyi olduğundan yaşlı yorgun ve farklı gösterecektir. En kötü makyaj, silindiğinde kişiyi tanınmaz hale getirecek makyajdır. O yüzden makyajın yüz hatlarını değiştirmemesine dikkat edilmelidir.

Makyaj çeşitleri zaman dilimlerine göre çeşitlilik gösterir. Gece makyajı, balo makyajı, gündüz makyajı, gündelik makyaj gibi. Bir de bu konuda trendler vardır. Her dönemin makyaj trendi farklıdır. Ama elbette herkes bu trendlere uyacak diye bir kural yok. Mühim olan her trendden feyz alıp onu kişisel yorumla özel hale getirebilmek. Kişi kendi yüz hatlarını bilir ve neyin kendisine yakışıp neyin yakışmadığını belirleyebilirse makyaj da ona son derece olumlu bir hava katacaktır.Madem söz makyajdan açıldı o halde gelin nasıl yapılır sorusunun yanıtından girelim doğru makyaj yapmanın püf noktalarından çıkalım.

makyaj nasıl yapılır 1

Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Makyaj çantasında hangi malzemelerin bulunması gerekir gelin hatırlayalım.

Malzemelerini kaş kalemi, far bazı, far, eyeliner, maskara, göz kalemi, fondöten bazı, fondöten, pudra, kapatıcı, bronzer, allık, aydınlatıcı, BB krem, CC krem, dudak kalemi ve ruj olarak sayabiliriz. Elbette bu malzemelerin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Ama en temel malzemeleri bu saydıklarımız. Sadece pudra, göz kalemi, rimel, allık ve ruj yahut dudak parlatıcısı ile de son derece hoş ve aynı zamanda sade bir makyajı yapabilirsiniz. Tüm malzemeleri içeren bir set almak da işinizi görecektir.

Makyaj Nasıl Yapılır?

 1. Geldik nasıl yapıldığına. İlk iş temizlenmiş cildi cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek. Ardından makyaj bazını hazırlamak yani fondöten sürmek. Dilerseniz bazı olarak fondöten yerine BB yahut CC krem de kullanabilirsiniz. Fondöteni nemli bir süngerle cilde yedirerek sürebilirsiniz. Fondöteni aydınlık bir yerde sürün ki güneş ışığına çıktığınızda yüzünüzde maske gibi durmasın. Fondöten mutlaka cilt rengine uygun olmalı. Daha açık yahut daha koyu değil. Ve mutlaka ince bir tabaka halinde sürülmeli.
 2. Sırada pudra var. Fondötenin üzerine tatbik edilecek ince bir kat pudra hem yüzdeki parlamayı alır hem de makyajın sabitlenmesini ve dayanıklı olmasını sağlar. Pudra eğer fondöten üzerine sürülecekse şeffaf pudra olmalıdır. Ama eğer tek başına kullanılacaksa ten rengine uygun olmalı ve bir ponpon yahut fırça yardımıyla ve ince bir tabaka halinde sürülmelidir.
 3. Göz farı da makyajın en sık kullanılan ögelerindendir. Eğer gözlerinizi daha iri göstermek istiyorsanız kirpik diplerinize koyu renk göz farı ile ince bir hat çekip bunu dağıtabilirsiniz.
 4. Maskara yahut diğer adıyla rimel gözlere derinlik ve anlam katan en temel malzemelerdendir.
 5. Allık yüze renk ve canlılık kazandıran en temel malzemelerindendir. Cilde en uygun allığı seçmek, doğru makyajın olmazsa olmazıdır. Bu arada allık kadar önemli bir husus da allığı sürmek için kullanılacak fırçadır. Bu fırça da yumuşak ve uzun tüylü olmalıdır. Sert kıllı fırçalar allığın ciltte dağılmadan topak şeklinde kalmasına neden olurlar.
 6. Gelelim dudaklara. Ruj ne renk olursa olsun sürerken çok bastırarak ve bolca sürmek dudakta kalın bir tabaka yaratır. Ruju hafif hareketlerle sürmek ve sürdükten sonra rujun fazlasını kağıt bir peçeteye bastırarak almak gerekir.

makyaj nasıl yapılır 2

Doğru Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

 • Çok makyaj iyi demek değildir. Olabildiğince doğal ve abartıya kaçmadan yapılmalıdır. Yüzün hatlarını değiştirmemeli, kişinin yüzü makyajsızken ve makyajlı haldeyken çok farklı olmamalıdır.
 • Gözleriniz küçükse kirpik içlerinize kalem çekmeyin. Gözleriniz iriyse kirpik içlerinize beyaz kalem çekmeyin.
 • Dudak makyajında ruju doğal çerçeveden çok taşırarak sürmek yapay bir görüntü oluşmasına sebep olur.
 • Göz altlarınıza aydınlatıcı sürecekseniz bunun çok beyaz olmamasına dikkat edin. Un gibi bir aydınlatıcı makyajınızı çok suni ve kötü gösterir.
 • Rimel sürerken kirpik diplerinize bulaşırsa mutlaka kulak çubuğu ile fazlalıkları alın.

Makyaj yapmak sizi gün içinde daha bakımlı, tazelenmiş ve hoş göstermeli. Yorgun ve yaşlı değil. Bunun için kaliteli malzeme kullanmak ve doğal yapmak önemlidir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video