25 Temmuz 2024
Sağlık

Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi, meme kanseri taraması için yapılan bir taramadır. Her bayanın mutlaka yaptırması gereken mamografi hakkında merak edilenleri araştırdık. Merak edilen sorular ve doğru bilinen yanlışlar ile mamografi çekimi nasıl yapılır konusunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mamografi Nasıl Çekilir? 1

Meme kanseri taraması olan mamografi çekimi hakkında kadınların merak ettikleri çok sayıda soru vardır. Bu soruların çoğunun cevabı çok basittir, ancak ilk defa mamografi çektirecek olanların endişelenmesine ya da strese girmesine neden olabilir. Kadınlar arasında en fazla merak edilen mamografi çekimi hakkındaki sorular ve cevapları şu şekildedir…

Mamografi ne zaman çekilir?

 • Mamografi taraması için en uygun dönem, kadınların adet döneminin bittiği ilk hafta olarak verilir. Bu haftada yapılan taramalar daha rahattır. Bu haftalarda göğüslerde hassasiyet daha azdır. Menepoz döneminde ise bayanlar istedikleri bir zamanda bu taramayı yaptırabilir.

Mamografi çekimi öncesi neler yapılmalı?

 • Çekim öncesinde meme bölgesine krem ya da deodorant gibi kimyasal madde sürülmemesi dışında her hangi bir ön hazırlık gerekmez.

Mamografi çekimi ne kadar sürer?

 • Yaklaşık 15-20 dakika arasında meme MR da denilen mamografi çekilmiş olur.

Mamografi ağrı verir mi?

 • Göğüslerin hassasiyetine göre zaman zaman acı hissedilebilir. Ancak bu çok da dayanılmaz bir sancı değildir ve geçicidir.

Mamografi Nasıl Çekilir? 2

Çekim esnasında nelere dikkat edilmeli?

 • Çekim esnasında en önemli nokta hastanın hareketsiz olmasıdır. Hiç kıpırmadan ve nefes kontrolü sağlayarak çekime destek verilebilir.

Mamografi için özel olarak tasarlanan cihazlar kullanılır. İşlem için özel kıyafetler kullanılabilir. Çekimden önce göğüsler platform üzerine konulur. Özel bir aparat ile sıkıştırılıp yeterli kalınlığa ulaşması hedeflenir. Bu sırada hasta biraz acı duyabilir. Eğer çok fazla olursa acı teknisyene bilgi verilmeli. İstenen kalınlığına ulaştıktan sonra çekim yapılır. Hastanın kımıldamaması önemlidir.

Mamografi çekimi fiyatları nelerdir?

 • Yapılacak olan merkeze göre değişiklik gösterir. En doğru bilgiyi uygulama merkezlerinden edinebilirsiniz. Bazı merkezlerde ücretsiz olarak da tarama yapılabiliyor.

Mamografi Nasıl Çekilir? 3

Mamografi sonucu kaç günde alınır?

 • Genel olarak 8-10 iş günü içinde sonuçlar alınabilir ve doktora gösterilebilir.

Mamografi sonuçları saklanmalı mı?

 • Evet… Düzenli taramalar için bir önceki mamografi sonuçları doktorlara götürülmelidir.

Mamografi neden önemlidir?

 • Ülkemizde ve dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında meme kanseri geliyor. Mamografi meme kanserinin erken teşhisi için önemli bir uygulamadır.

Hangi sıklık ile tarama yapılmalı?

 • Genel olarak 20-39 yaş arasında kadınlarda meme kanseri riski çok azdır. Bu nedenle taramaya gerek yoktur. Ancak 40 yaşından sonra senede 1 ya da doktor önerisi ile 2 kere çekim yapılması şarttır.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Genel olarak mamografi çekimi konusunda merak edilen sorular bu şekildedir. Kadınların özellikle ilk çekim öncesinde bilmesi gereken önemli noktalardan birisi kıyafet seçimdir. Çekim sırasında beden üst kısmının tamamen çıplak olması gerekir. Bu nedenle hastalar iki parça kıyafet giyerek çekime gitmelidir. Eğer daha önce mamografi çekildiyse sonuçları götürülmeli. Özellikle farkl bir merkezde ise çekim kesinlikle hastanın götürmesi gerekir. Diğer türlü önceki kayılardan merkezde de bulabilir.

Meme kanserinin erken teşhisi için önemli olan mamografi, ihmal edilmemesi gereken bir taramadır. Özellikle ailesinde meme kanseri geçmişi olan ya da daha önce meme kanseri tedavisi görmüş olanlar bu konuda daha fazla dikkatli olmalıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video