25 Temmuz 2024
Yaşam

Memurlar İçin Evlilik İzni

10 Nisan 2015’te yapılan değişiklikle birlikte, 657 sayılı kanuna göre; Memura, isteğine göre kendisi veya çocuğu evlenir ise resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra olması halinde ise memurun tercihine göre yedi günlük izin verilecek.

Daha önce yasada nikah tarihinin ve düğün tarihinin çok farklı zamanlarda olmasından dolayı yaşanan karışıklıkların önüne geçebilmek için bu değişiklik yapılmış ve uygulamaya geçilmiştir.

Resmi nikah tarihiyle birlikte evlilik için izin kullanma hakkınız yasal olarak doğmaktadır.

Yani nikah için belirlenen tarihle birlikte evlilik izniniz kullanılabilir duruma gelmektedir.

Eğer nikah tarihiniz ve düğün tarihiniz birbirinden çok farklı zamanlarda ise evlilik izninizi nikah tarihine yakın bir zamanda kullandıktan ve nikah hazırlıklarını tamamladıktan sonra, yıllık izninizden 10 günlük mazeret izninizi düğün için kullanabilirsiniz.

Bu izin kullanılırken evlilik yapacak çocuk sayısının ya da boşanma sonrası yeniden evlenmelerin sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Yine daha önceleri aday memurların 1 yılı geçtikten sonra izin kullanma sorununa aynı tarihli değişiklik ile çözüm bulunmuştur.

Aday memurlara izin sürelerinin hesabında değerlendirilecek süreler bakımından 1 yıllık hizmet süreleri dolduğu taktirde yıllık izin verilecek.

Yönergenin ilk halinde, aday memura adaylık süresince yıllık izin verilmeyeceği hüküm altına alınmıştı. 

Yeni yasayla birlikte ise 1 yıl süre belirleyici unsur olmuştur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video