23 Temmuz 2024
Sağlık

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı nasıl geçer? Uzun süren ve tekrar eden mide bulantıları bir hastalığın belirtisi olabilmekle birlikte tedavisi ve tanısı için doktora gitmek gereklidir. Ancak mide bulantısı; karşılaşılan kötü bir görüntü, pis bir koku veya bizi rahatsız edebilecek heyecan, panik, korku gibi bir durum sonucunda da oluşabilir. Mide bulantısının başlıca nedenleri arasında; migren, gebelik, stres, kaygı, vertigo gibi rahatsızlıklar gelmektedir.  Geçici, altında bir rahatsızlık yatmayan mide bulantısını hafif yiyecekler yiyerek veya bitki çayları içerek de önleyebiliriz.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı neden olur sorusunun yanıtı hep merak edilir.  Genel olarak gıda zehirlenmeleri,ateşli hastalıklar, migren, fazla yağlı ve ağır yiyecek tüketimi, stres, korku, heyecan, gebelik, bazı ilaçların yan etkisi, yolculuk esnasında araç tutması gibi durumlar, mide bulantısı sebepleri arasında gösterilebilir.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler sayesinde bulantıyı önlemek mümkün olabilmektedir. Nane, papatya, kuru veya taze zencefil ve protein içeren kuru yemişler mide bulantısını bastıran ve azaltan besinler olarak bilinir.

Tüm bu önlemlere rağmen geçmeyen mide bulantılarında, doktora başvurana kadar evde yapılabilecek önlemler vardır bunlar; mideyi boş bırakmamak, bol bol sıvı tüketimi, havası serin ve temiz olan ferah bir odada dinlenmek, yağlı ve kızartılmış yiyecekler yerine haşlanmış yiyeceklerle açlık hissini bastırmak, mide bulantısı protein eksikliğinden de kaynaklanabileceği için protein barındıran ceviz, fındık, fıstık gibi kuru yemişleri tüketmek olarak sıralanabilir.

Uzun süre tekrar eden, bütün bu önlemler alındıktan sonra da geçmeyen mide bulantıları önemli bir takım hastalıkların en büyük belirtilerinden biri olabilir. Sabah tekrarlayan mide bulantıları gebeliğin, zaman zaman nedensiz ortaya çıkan mide bulantısı tansiyonun, yenen bir yiyecek sonrası ortaya çıkan bulantı ise gıda zehirlenmesinin habercisi olabilir.

Ani ve sebepsiz mide bulantılarında mide bulantısını ne geçirir sorusunun yanıtı oldukça değerlidir. Nane limon kaynatarak içmek, limonlu su içmek, kızarmış ekmek ve sarı leblebi yemek ve derin nefes almak mide bulantısını baskılayabilir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?Bunların dışında mide bulantısı ilacı olarak nitelenebilecek yiyecekleri atıştırmak da bulantıyı baskılama anlamında fayda sağlar. Açsanız ufak tefek bir şeyler atıştırın. Tuzlu kraker yiyin, tuzlu fıstık atıştırın, muz yiyin. Muz, potasyum açısından hayli zengindir. Elma, beyaz leblebi ve salatalık gibi ferahlatıcı sebzeler de mide bulantısına iyi gelebilir. Nane, zencefil gazozu, sporcu içecekleri, soda ve karbonatlı su da mide bulantısına iyi gelen içeceklerdir. Mideniz bulanırken süt ve süt ürünlerinden kaçının; zira bu içecekler midede zor sindirilirler bu yüzden de mide bulantısında önerilmezler.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Bitki çayları mideye iyi gelen içecekler arasında gösterilebilir. Papatya, ada çayı, melisa, ıhlamur gibi çaylar mide ağrısına iyi gelen çaylardır. Yoğurt, süt ve haşlanmış yiyecekler de mide ağrısına iyi gelmektedir. Doğal antibiyotik olan elma sirkesi mide ağrısını yatıştırır ve hazımsızlığı azaltır.

Yoğurt da mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında gösterilebilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir evde mide ağrısına çözüm olarak neler yapılabilir onlara da değinelim.Mide Bulantısı Nasıl Geçer? 2

  • Öğünleri azar azar ve sık sık olacak şekilde tüketin.
  • Yemeklerden hemen sonra tatlı ve meyve tüketmeyin.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Yemeklerde bol sebze tüketin ve su için.
  • Sürekli hale gelen mide ağrılarında muhakkak bir hekime başvurun.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video