27 Şubat 2024
Sağlık

Nasıl Kilo Verilir?

Kilo sorunu, kadın erkek hemen herkesin ortak problemi haline geldi. Öyle ki, obeziteye doğru hızla yol alan insanoğlunun acilen önlem alması ve fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Peki, kilo nasıl verilir? Bunun için neler yapmak gerekiyor? Yani sıkı bir diyet programı her şeyi çözüyor mu? Aslında bu sorunun cevabı son derece basittir. Evet, kendinize bir diyet programı hazırlayabilirsiniz fakat asıl önemli olan bu programa uyabilmenizdir.

Birçok kişi kilo verme serüvenine başlamadan hemen önce kendini bu maratona hazır hisseder ve her şeyin o anda hissettiği gibi kolayca ilerleyeceğini düşünür. Tabi böyle olması da mümkündür fakat uzun süredir düzensiz ve sağlıksız beslenen biri için bir anda kilo vermek sandığından daha zor olabilir. Mesela bir türlü vazgeçemediği fast food tarzı yeme alışkanlıklarından kurtulması gerekecektir. Tatlılar ve asitli içeceklerin de artık yanından dahi geçmemesi gerekecek. Bu gibi alışkanlıklardan vazgeçmek kolay olmayabiliyor ve birçok kişi daha yolun başındayken pes edebiliyor.

İşte tam da bu noktada kendi kendinizi motive etmeniz ve azminizi arttırmanız için bazı püf noktaları geliştirebilirsiniz. Sonuçta kilo vermek için herkesin kendince uygulayacağı farklı yöntemleri olabilir. Örneğin birileri çok beğendiği ama bir türlü içine giyemediği elbiseyi ya da pantolonu dolabına asarak her gün ona bakıp içine gireceği günü hayal eder. Ya da vücudunuz beğendiğiniz birinin bikinili bir resmini sürekli göreceğiniz bir noktaya asarak kendi kendini hırslandırabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok taktik geliştirebilir kendini en çok istediğiniz şeylerle adeta gaza getirebilirsiniz.

Nasıl Kilo Verilir? 1Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Öneriler

Yolunuz ister kısa ister uzun olsun kilo verme yolculuğuna başladığınızda dikkate almanız gereken bazı ufak ama önemli ayrıntılar olacaktır.  Hızlı kilo nasıl verilir? Diye düşünürken bazı olmazsa olmazlarınız olmalıdır. Mesela,

Bol su için

Su hayatınızın her alanında başrolde olmalıdır. Bunu sadece kilo vermeyle de ilişkilendirmemek gerekir. Öyle ki, insan vücudunun ¾ ünün su olduğunu düşündüğümüzde suyun önemi daha da iyi anlaşılıyor. Su, metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımınızı kolaylaştırır ve bu da beraberinde kilo vermenizi sağlar.

Öğün Atlamamak

Nasıl hızlı kilo verilir? Sorusun cevabı da aslında burada yatıyor. Yani öğün atlamamakta, çünkü bu nokta sizin metabolizmanızın çalışma hızını belirliyor. Siz sabah kahvaltı etmeyi seviyorum diyip, o öğünü atlarsanız, tüm gün uygulayacağınız diyette, yapacağınız sporda çöp demektir. Özellikle de kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve metabolizmanız da onunla birlikte güne merhaba der. Ayrıca unutmayın ki, atladığınız her öğün, bir sonraki öğünde daha aç olmanızı ve daha fazla yemek yemenize sebep olacaktır.

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak ÖnerilerGün İçinde Yediklerinizi Not Alın

Çalışmıyor ve vaktinizin büyük kısmını evde geçiriyor olabilirsiniz. Bu da size kilo vermekte bir dezavantaj gibi görünüyor olabilir. Ama bu durum sandığımız gibi değildir. Peki, evde nasıl kilo verilir? Diye düşünüyorsanız, işe yediklerinizi not alarak başlayabilirsiniz. Gün içinde her yediğinizi hatta içtiklerinizi bile not alın ki, günün sonunda neyi ne kadar yediğinizi ve aslında olması gerekenden fazla tükettiğinizi anlayabilesiniz.

Bu gibi küçük önerilerin dışında bir de yılda bir kere denk gelen ramazan ayında diyetini bozmak istemeyen ve kilo vermeye devam etmek isteyenler için ramazanda nasıl kilo verilir? Adı altında minik tavsiyeler olabilir. Mesela sahurda sulu yemek yeme yerine protein ağırlıklı yumurta peynir ve birkaç dilim tam buğday ekmeği yenilebilir. İftarda ise yemeğe mutlaka çorba ile başlamalısınız. Ardından 5 dakika kadar bekledikten sonra yemeğinize geçebilirsini. Tabi yine belli ölçülerde yemelisiniz. Mesela makarna yemeyi planlıyorsanız ekmek yememelisiniz ve tatlı yerine de mevsim meyvelerini tercih etmeniz son derece önemlidir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video