29 Mayıs 2024
Anne ve Çocuk

Normal Doğum Korkusu ve Stresi Nasıl Aşılır

Normal doğum korkusu ve stresi nasıl aşılır?

Günümüz şartlarında normal doğuma alternatif sezaryen doğum varken daha sancılı bir süreci seçme fikri cazip gelmemektedir.

Ancak doğumun sadece bebeği dünyaya getirmekle bitmediğini anlayıp, sonrasındaki süreçte o masum meleğin ihtiyaçlarını giderme görevinin size düştüğünü düşününce, doğum sonrasındaki konforunuzu ve ağrısız bir süreç geçirmeyi daha çok önemsemeniz gerekiyor bence.

İşte bu noktada normal doğumun avantajları devreye giriyor.

Normal doğumda çekeceğiniz sancıların sonrasında bebeğinize kavuşmanızla birlikte, bütün ağrılarınızdan ve şikayetlerinizden kurtulacaksınız.

Ancak sezaryen doğum bir nevi ameliyat olması nedeniyle, sonrasında çeşitli ağrılara, hareket kısıtlılığına ve tek başına hareket edememelere neden olmaktadır.

Doğum Korkusunu Aşmak İçin Neler Yapılmalı?

İlk yapılacak şey doktorunuzla görüşerek doğum şeklinize karar vermek.

Normal doğum için uygun olup olmadığınızı, gebeliğin son döneminde gidişatın ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Doktorunuzun normal doğum yapabileceğini söylemesiyle, normal doğumun nasıl yapılacağını araştırmak yerine avantajlarını araştırın.

Tecrübelerine güvendiğiniz normal doğum yapmış annelerle görüşebilirsiniz.

Normal doğum sürecindeki sancılar ve onlardan kaynaklanan acılar sizi korkutuyorsa, minik meleğinizin dünyaya geldiği anda tüm acılarınızın bir anda ortadan kalkacağını düşünün.

Artık normal doğumda da acılarınızı azaltacak epidural normal doğum gibi yöntemlerin olduğunu hatırlayın.

Normal doğum yapan bir annenin sezaryen yapan bir anneye göre, çok daha çabuk iyileşerek ayaklandığını, bebeğiniz size ihtiyaç duyduğu zamanlarda kendi ağrılarınızın derdine düşmeyeceğinizi, tüm ilgi ve alakanızı ona ayıracağınızı düşünün.

Doğum sonrası en sıkıntılı olan şeylerden birinin anne sütünün gelmesi olduğunu ve normal doğumda sezaryene oranla çok daha hızlı bir şekilde süt kanallarının açılarak bebeğinizin ihtiyaç duyduğu sütün geleceğini hatırlayın.

Gebeliğinizin son döneminde odak noktanızı doğum fikri haline getirmeyin.

Bu sizi gereksiz yere strese sokacaktır.

Bunun yerine kafanızı dağıtacak, size iyi gelecek uğraşlar edinin.

Doğumda çekeceğiniz sancı ve ağrılar aklınıza geldiğinde onlar yerine, bebeğinizle kavuşacağınız, ona ilk dokunacağınız anı düşünerek korkularınızı yenmeye çalışabilirsiniz.

Uzman Yardımı Almak

Yukarıda belirtilen yöntemleri denemenize rağmen, hala korku ve kaygılarınız devam ediyorsa bir uzman desteği alabilirsiniz.

Bu uzman kendi kadın doğum uzmanınız ya da bir psikolog olabilir.

Kadın doğum uzmanınız, sizin gebeliğinizin ilerleyiş şekline göre sizi doğum sürecine hazırlayacaktır.

Bu noktada aklınıza takılan tüm soru ve düşünceleri doktorunuza açmalı ve çözümlerini aramalısınız.

Bu aşamada korkularınızın kaynağını bularak onları ortadan kaldırabilir ve mutlu bir doğum hikayesine sahip olabilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video