13 Temmuz 2024
İş Hayatı ve Kariyer

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir

Okul öncesi öğretmenliği çocuklara aktarılacak olan konuların sade, anlaşılabilir bir biçimde gündelik yaşamdan belli başlı örnekler ile desteklenerek anlatılmasını kapsar.

Çocuklar ile birlikte çocukların gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak olan birtakım aktivitelerde bulunmak da yine anaokulu öğretmenliği kapsamında yapılması gerekenlerdir.

Okul öncesi eğitim programı arasında oyun, hikaye anlatma, müzik dinleme, şarkı söyleme ve söyletme, maket yapımı, resim çizme, çeşitli yarışma faaliyetleri gibi aktiviteler bunlardan bazılarıdır.

Oyuncakların nasıl kullanılması ve oynanması gerektiğini öğretme, kalem tutma ve çocukların el becerisi gibi özelliklerinin gelişmesine de yardımcı olan kişidir okul öncesi öğretmeni.

Çocukları ilgili oldukları alanları keşfetmeye, anlamaya ve geliştirmeye çabalar; çocukların özgüvenli, cesaretli, tek başlarına da hareket edebilen bireyler olmalarına olanak sağlar.

Okula başlama yaşı ve okul seçimi konusunda ailelere destek veren ana okulu öğretmeni çocukların fiziksel gelişimlerini arttırmaya yönelik etkinlikler organize eder.

Çocuklara günlük gereksinimlerini karşılayabilmeleri için gerekli olan becerileri kazandırır.

Hikaye, şiir ve masal gibi yollar ile çocuk gelişimi açısından katkı sağlar.

Ayrıca çocukların dönem süresi boyunca gelişmesini inceleyip bir gözlem dosyası tutar.

Okul öncesi öğretmenlerinin üst düzey bir genel yeteneğe sahip olmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda gelişim psikolojisi alanında başarılı ve ilgili olmalı, çocukları sevmeli, çocuklar ile vakit geçirmekten zevk almalı ve sıkılmamalı, çocukları anlayabilmeli ve onlara karşı gerekli disiplini sağlayabilmeli, girişimci ve yaratıcı özellikleri kendinde barındırmalıdır.

Ana sınıfı öğretmeni olmak için insan ilişkilerinde iyi olmalı ve sevecen, sabırlı, hoşgörülü ve enerjisi yüksek biri olmalısınız.

Fikir ve düşüncelerini rahatlıkla karşıya aktarabilme ve anlaşılır bir üslup kullanabilme yetisine sahip olmalıdır.

Okul öncesi öğretmenliğinin oldukça özveri ve enerji isteyen bir alan olduğu söylenebilir.

Okul öncesi öğretmeninin kullanacağı materyallere de değinelim;

Resim defterleri, kavram geliştirici oyuncaklar, kağıt ve kartonlar, masal, boyama, hikaye ve eğitim kitapları, el işi kağıtları, müzik aletleri vb. gibi çocuk gelişimini destekleyici materyallerden yararlanır ve okul öncesi sanat etkinlikleri ile okul öncesi eğitimi konusunda öğrencilerine destek sağlar.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video