24 Temmuz 2024
Genel

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu hem kişiyi hem de çevresini rahatsız eden önemli bir problemdir. Bu problemin giderilmesi kişinin sosyal hayata adaptasyonu açısından oldukça önemli olacaktır. Oruçluyken ağız kokusu oluşumu çok daha yaygın olmaktadır.

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? 1

Bunun sebebi gün boyu yemek yenmemesi ve dişlerin fırçalanmamasıdır. Oruçtan dolayı oluşan ağız kokuları son derece normaldir. Fakat sosyal hayatta çeşitli sıkıntılar yarattığından önlem alınması gerekmektedir. Beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılması “ağız kokusu nasıl giderilir?” sorusuna cevap niteliğinde olacaktır.

Ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Ağız kokusu sadece oruç tutmaya bağlı olarak değil farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Oruç kaynaklı ağız kokusu problemi normal olsa da günlük hayatta yemek yendiği halde ağız kokusu oluşuyor ise bu bazı problemleri işaret etmektedir.

Ağız kokusu oluşumunun ilk nedeni ağız ve diş sağlığına yeterli önemin verilmemesidir. Dişlerin düzensiz bir şekilde fırçalanması ve diş ipi gibi destekleyici ağız bakım ürünlerinin ihmal edilmesi ağız kokusuna yol açacaktır. Fakat her şeye dikkat ediliyor ve hala ağız kokusu oluşuyor ise karaciğer kaynaklı bir problemin olması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda bir sağlık kuruluşundan yardım alınması çok daha doğru olacaktır.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir?

Ağız kokusu nasıl geçer sorusu oruç tutan kişiler için büyük önem taşımaktadır. Oruç tutarken bazı detaylara dikkat edilmesi ağız kokusu oluşumuna engel olacaktır. İlk olarak iftar ve sahur arasında tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? 2

Aşırı baharatlı ve yağlı yemekler yenmesi ertesi gün oluşan ağız kokusu miktarını arttıracaktır. Bunun yanı sıra sahurdan sonra dişler iyice fırçalanmadan yatılmamalıdır. Diş ipi ve ağız bakım suyu kullanılması da ağız kokusunu büyük oranda önleyecektir. Gün içerisinde su yutmadan ağız çalkalamakta oluşan ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video