25 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki, anne babalar oyuncak seçerken nelere dikkat etmelidir.

Bu sorunuzun yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

  1. Etiketleri okuyun ve sağlık uyarılarını dikkate alın. 
  2. Popüler olan oyuncaklar her zaman yeterince iyi olmayabilir. Arkadaşları arasında en çok oynanan oyuncaklar çocuklar için çok cezbedici olsa da diğer açılardan değerlendirildiğinde her zaman en iyi seçenek değildir. 
  3. Çocukların oyuncak seçiminde yönlendirici ve özendirici olarak kendi yaş gruplarına uygun oyuncak seçimlerinde bulunmaları yönünde teşvik edin. 
  4. Sınırların dışına çıkın. Oyun çocuğun dili olduğu için, görebildiği her şeyi oyuncak olarak kullanılabilir. Tencereler, tavalar, kepçeler, kaşıklar gibi mutfak eşyaları iyi bir perküsyon setine dönüşebilir. 
  5. Ailece katılımın sağlandığı oyun günleri ve geceleri düzenleyerek, çocukların sizlerin de oyun oynarken yaptığınız davranışları gözlemlemesi için fırsat oluşturun. Kazanmak ve kaybetmek hayatın içinde var olduğundan, oyunlar sırasında iki durumu da tatmasına fırsat verin.
  6. Oyuncakların çocukların bilişsel, sözel ve duygusal gelişimine olan etkisini göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca şiddet içerikli oyuncaklar almamaları konusunda kararlı olun. Çünkü; sürekli kılıç, silah, bıçak ve benzeri oyuncaklarla oynayan çocuklar gerçek hayatta da bunların normal biçimde hayatta var olduğunu düşünebilir. 
  7. Tek işlevi olan oyuncaklar, çocukların hayal gücünü sınırlandırırken onları hazıra konmaya iter. Ancak bazen basit bir kutu uzay gemisi, yarış arabası, ev, okul gibi birçok işlevi bir anda gerçekleştiren en eğlenceli oyuncak haline gelebilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video