23 Temmuz 2024
Yaşam

Patatesin Sıradışı 10 Kullanım Alanı

 1. İlkokulda resim dersinde en sevdiğimiz aktivite patates baskısıydı. Bu damgaları şimdi isteseniz evinizde dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, yaratıcılık kısmı size kalmış durumda. Bu eğlenceli aktiviteyi çocuğunuz varsa çocuğunuzla yapmanızı tavsiye ederim.
 2. Patatesin doğal leke çıkarıcısı olduğunu biliyor musunuz? Evet, bazı meyve ve sebzeleri keserken elimizde lekeler olur ve lekeleri sabunla çıkarmak zor olur. Patateslerle ellerini ovalayarak lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
 3. Yemeği tuzlu yapanların süper kahramanı; eğer yemek tuzlu olduysa büyük patates dilimlerini yemeğin içine atın ve birlikte pişmelerini bekleyin. Çünkü; patates yemekteki tuzu emiyor. İsterseniz patatesleri yemekle servis edebilir ya da ayrı servis yapabilirsiniz.
 4. Gümüş eşyalarınız varsa paslanmaları sizi üzebilir. Bunun için patatesleri kaynatın ve suyunu bir kaba koyun. Gümüşlerdeki pasın nasıl yok olduğuna siz bile inanamayacaksınız. 
 5. Hepinizin her sabah yaşadığı bir durum; şişmiş gözler. Bunun için patates dilimleri çiğ haldeyken şişmiş gözlerinizde bekletin ve bu şekilde şişmiş gözlere derman olun.
 6. Eğer kayak yapanlarınız varsa bilirler; kayak yaparken tüm alanı net görmek çok önemlidir. Bunun için kayak gözlüklerinizi patates ile temizlemeyebilirsiniz.
 7. Ülkemizde ev hanımları evde çiçek yetiştirmeyi çok severler. Bu da bazı sorunları özellikle saksılarda yuva yapan kurtları beraberinde getirir ve çiçeklere gerekli özeni göstermediğinizde ölürler. Patatesleri kurtlarla savaşmak için kullanabilirsiniz. 
 8. Patatesi aynı zamanda eski ayakkabılarınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Patates dilimleriyle ayakkabınızı iyice silin ve yeniymiş gibi kullanın.
 9. Patatesi haşladıktan sonra bir havluya ya da benzeri bir şeye sarın. İhtiyaç olursa bu şekilde sıcak kompres olarak kullanabilirsiniz. Soğuk olması içinse dilimlere ayırıp kullanabilirsiniz.
 10. Patatesleri aynı zamanda sardunya yetiştirmek için de kullanabilirsiniz. Patatesi toprağa ekin ya da içine bir oyuk açarak sardunya dalına yerleştirin. Hangisi işinize daha kolay geliyorsa onu yapın. Bu sayede yeni sardunyaların yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video