14 Temmuz 2024
Genel

Pilot Nasıl Olunur?

Günümüzün ve geleceğin meslekleri arasında sayılan pilotluk, çoğu gencin hayallerini süslüyor. Heyecanlı ve eğlenceli bir meslek olarak görülen pilotluk, iş alanı olarak da çok fazla işsiz kalınan bir alan değildir. Bu yazımızda merak edenler için nasıl pilot olunur sorusunun cevaplarını paylaşacağız.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olmak çoğu genç erkeğin hayalleri arasında… Hem saygın, hem heyecanlı, hem de iş bulma konusunda sıkıntı yaşanmayan meslek dallarından olan pilotluk, günümüzün gözde mesleklerinden. Pilot olmanın beraberinde getirdiği bazı avanaj ve dezavantajlar söz konusudur. Pilot olmak için aranan özelliklerden önce kısaca bu iki konuyu ele almak istiyoruz.

Pilot olmanın avantajları ve dezavanajlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bir pilot bir ayda sadece 8 gün çalışabilir ve diğer günler izinli olabilir.
 • Bazı mesleklerde olan eve iş götürme, pilotlukta söz konusu değildir.
 • Pilotların bir ay içinde en az 8 en fazla 20 uçuş yapması gerekir. Her bir uçuşun evlerinde uzak olduğunu hesaba katmakta fayda var. Bu sürede çoğu pilot ailesini göremez.
 • Bir pilotun her zaman sağlığına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde işini kaybedebilir.
 • Pilotlar için araç kiralama, otel ya da uçuş hizmetleri indirimlidir. Ancak bu indirimlerden yararlanıp pek de tatil yapabildikleri söylenemez.
 • Diğer mesleklere göre kazançlıdır. Ancak güzel gelir elde edebilmek için ilk olarak eğitim yatırımı yapılması gerekir.
 • Pilot olmak için tam karar vermeden önce avantaj ve dezavantajlarını iyi düşünmeniz gerekir. Hala pilot olmak istiyorsanız pilot olma şartları şu şekildedir…
 • Pilot olmak için eğitimi sivil havacılık okullarından alabilirsiniz. Ya da askeriyeden bu eğitimi almış olarak gelebilirsiniz.
 • Pilot olmak için ileri derecede İngilizce bilmeniz gerekir. Okuma, yazma ve konuşma alanında yeterliliğe sahip olmanı önemli.

Pilot Nasıl Olunur? 2

 • Fiziksel olarak sağlıklı olmanız şart. Özellikle gözlerin iyi görmesi önemli. Pilot olduktan sonra da her 6 ayda ya da 12 ayda bir sağlık taramasından geçmek gerekir.
 • Ruhsal yönden sağlığınız yerinde olmalı. Yine sağlık taramalarında bu konuya dikkat edilir.
 • Her hangi bir alkol ya da sigara bağımlılığı pilot olmanıza engel olabilir.
 • Uçma konusunda sıkıntılarınız yine aynı şekilde pilot olmanızı engelleyebilir.

Pilot olmak, özel uçuş eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Ancak işe alım aşamasında çoğu hava yolu şirketi üniversite mezunlarına daha fazla iş veriyor. Bu nedenle üniversite eğitiminden sonra pilotluk hayalinizi gerçekleştirmeniz daha uygun olacaktır. Bunun yanında İngilizce dışında başka yabancı dillere de hakim olmak sizin için artı bir puan anlamındadır.

İngilizce eğitiminden sonra farklı dil eğitimleri de almanızı tavsiye ederiz. Eğer pilot olarak güzel bir kariyer elde etmek isterseniz ilk olarak güzel bir eğitim almanızı tavsiye ederiz. İyi bir eğitim aldıktan sonra istediğiniz gibi kaliteli bir hava yolunda işe başlayarak kariyerinize adım atabilirsiniz.

Pilot Nasıl Olunur? 3

Pilotluk mesleği, stresli meslek dallarında arasındadır. Her ne kadar rahat gibi görünse de yüzlerce insanın canını emanet almak zor bir iştir. Çalışma şartları ağır olan bu meslek dalını gelirinden dolayı seçmek doğru değildir. Uçmayı ve uçak kullanmayı sevmeyen birisi sadece para kazanma amaçlı bu mesleği yapmamalıdır. Belli bir süre sonunda mesleği bırakmak zorunda kalabilir.

Pilotluk mesleği yapan birisi sürekli sağlığına dikkat etmek zorundadır. Rutin kontrollerde fiziki ya da ruhsal olarak bir sağlık sorunu ortaya çıktığında mesleğini bırakmak zorunda kalabilir. Yılda 2 kere yapılan uçuş testlerinden de pilotların geçmeleri gerekir. Aksi halde yine aynı şekilde mesleklerine son verilebilir ve bir anda pilot işsiz kalabilir. Bu konularda pilotların her zaman temkinli davranmaları gerekir.

 

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video