29 Mayıs 2024
Yeme İçme

Pizza Nasıl Olmalıdır?

İtalya’da has pizzanın anavatanı olan Napoli’de pizza yassı ve yuvarlak pide ekmeğine benzer bir stilde mutlaka elle yoğurularak ve parmaklarla açılarak yapılır. Kenarları aynı bizim pide ekmeklerindeki gibi biraz kabarık ortası ise ince ve çapı yaklaşık 35 cm olur. En klasik pizza tarifi olan Margherita usulü pizzada domates sosu olarak mutlaka Vezüv eteklerinde yetişen “San Marzano” domatesi ile beraber Napoli’nin bulunduğu bölge olan Campania kırlarında otlayan mandaların sütünden yapılmış mozarella peyniri ve tabi ki bir Akdeniz klasiği olan fesleğen yaprakları kullanılır. Odun ateşinde pişirilen pizzaya en son ekstra sızma zeytinyağı eklenerek hızlıca servis yapılır.

Margherita pizza aslen 19. Yüzyıl sonunda Kral 1. Umberto’nun eşi Kraliçe Margherita’ya sunulan pizzalar arasında kraliçenin en beğendiği pizza olması sonucu dünya gastronomi literatürüne girmiş bir pizzadır. İtalya’da margherita pizzanın haricinde onlarca çeşitte pizza yapılmakla birlikte bazı çeşitler kapalı (calzone diye adlandırılır) bazı çeşitler ise domates sosu kullanılmadığında beyaz pizza (bianca) olarak da adlandırılabilir.

Napoli’nin klasik pizzasına alternatif olarak Roma’ya özgü bir başka pizza çeşidi daha vardır: “Pizza al taglio”. Basit bir çeviri ile “tepsi pizza” olarak adlandırabileceğimiz “pizza al taglio” aslında temelde dikdörtgen veya kare tepsilerin içinde pişirildiğinden bu adı almıştır. Bu pizza Roma’nın geleneksel pizzasıdır ve kilo bazlı olarak satılır. Geleneksel sunumunda tepsideki pizza makasla istenilen boyutta (kare veya dikdörtgen) kesilerek hızlı tüketime uygun bir şekilde servis edilir. Roma usulü “pizza al taglio” günümüz modern elektrikli pizza fırınlarında da oldukça güzel bir şekilde yapılabilmekte olup Napoli pizzasında olduğu gibi “odun fırını” şartı aranmamaktadır.

Pizza al taglio’nun en önemli özelliklerinden birisi hamurunun tabanının ince ve kıtır olmasıdır. Üzerine domates sosu, mozarella, farklı çeşit peynirler, mantar, sebze ve hatta deniz ürünleri konulabilir. Roma’da bulunan yüzlerce çeşit pizzacı sadece hamur kalitesi açısından değil aynı zamanda pizza üzerine koydukları yaratıcı malzemeler açısından da birbirleriyle yarışırlar.

Napoli’de geleneksel pizzanın en iyi adresleri arasında Brandi, Da Michele, Port’Alba ve Dİ Matteo sayılabilir.

Roma’da ise “pizza al taglio” için en iyi yerler arasında Pizzarium, Da Michele, 00100, Zizzi Pizza, Pizzeria Florida ve Campo de’Fiori’deki meşhur fırın “Forno Campo de’Fiori” sayılabilir.

İstanbul’da Napoli usulü pizzanın en güzel örneklerini “Eataly”de yiyebileceğiniz gibi Roma usulü “pizza al taglio” yapan tek bir yer var; o da Moda’da geçtiğimiz aylarda açılan “Pinsa”. Özellikle Pinsa’nın her gün değişik malzemelerle hazırlanan pizzalarına bakmanızı öneririz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video