18 Temmuz 2024
Eğitim

Poster Nasıl Yapılır?

Poster kelimesi afiş ile aynı anlama gelmektedir. Kağıt üzerine baskı yapılan posterler genellikle dikine tasarlanan ilgi çekici görseller ve yazılar bütünüdür. Poster yapımı genellikle grafik tasarım mesleğini yapan kişiler tarafından yapılmaktadır. Birçok çeşidi olan posterler genellikle reklam amaçlı yapılmaktadır.

Poster Nasıl Yapılır?

Poster Nedir Nasıl Yapılır?

Poster nedir nasıl yapılır gibi sorular grafik tasarım işine ilgi duyanlar tarafından merak edilen sorulardandır. Poster yapımı genellikle profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Fakat bu işe ilgi duyan ve tasarım alanına yönelmek isteyenlerde çeşitli çalışmalar yapabilmektedirler.

Poster hazırlama programı yardımı ile yapılan poster tasarımlarında kullanılan en popüler programlar Adobe Photoshop ve Adobe İllüstratör programlarıdır.

Bu poster hazırlama programlarının her ikisi de farklı amaçlara hizmet etmektedir. Grafik tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bu programlar poster hazırlamak için olmazsa olmazlardandır.

Poster hazırlamak için ilk olarak tasarımın kafada tasarlanması gerekmektedir. Nasıl bir poster yapılacağı hangi fontların ve resimlerin kullanılacağı dikkatle seçilmelidir. Tasarımın kağıda dökülmesi çok daha etkili olacaktır. Daha sonra tüm tasarım elemanları toparlanmalı ve programlar aracılığı tasarım yapımına başlanmalıdır.

Poster Nasıl Yapılır? 2

Programların nasıl kullanılacağı ile ilgili çeşitli eğitim kursları verilmektedir. Poster tasarımında tasarımın özel ve farklı oluşu kadar uygulama aşamasında doğru programların kullanılması da son derece önemlidir.

Poster yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Poster yapımında görseller ön planda olmalıdır. Çok fazla yazı kullanılması karışık ve kötü bir görünüm oluşturacaktır. Bunun yanı sıra fazla yazılar birçok kişi tarafından okunmayacak ve poster amacına ulaşamayacaktır. Bu sebeple hem yazılar hem de resimler kararında olmalıdır.

Poster Nasıl Yapılır? 3

Poster yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılan resimlerin kalitesidir. Posterde kullanılan resimlerin küçük boyutlarda olması pikselleşme denilen hatalı poster görünümüne yol açacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video