25 Temmuz 2024
Spor

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein vücudumuzu saran kasların ihtiyacı olan temel besin maddesidir. Vücudumuzdaki hücreler sürekli yenilenmekte ve bu yenilenme esnasında proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyacı olan proteini mutlaka almamız, aksi halde hücrelerimizin ve kaslarımızın yenilenememesine ve yıkılmasına neden olabiliriz.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır? 1

Normalde günlük tükettiğimiz gıdalar ile bu ihtiyaç karşılanabilmektedir fakat bazı durumlarda ve ağır spor yapanlarda dışarıdan ilave protein alımına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun için bir yöntemde protein tozu alınmasıdır. Peki Protein tozu nasıl alınır? Protein tozu nedir nasıl kullanılır?

Yoğun bir şekilde spor yapanlarda protein ihtiyacı iki katına çıkmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için ihtiyaç duyulacak proteinin alımı ancak iki katı gıda tüketilmesi ile gerçekleşebilecektir. Buda mümkün olmayacağı için protein tozu kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu ihtiyacı gidermek için daha fazla gıda tüketilmesi, protein ihtiyacını karşılamak adına diğer karbonhidrat, yağ ve diğer besin maddelerinin de vücuda alınmasına ve buda fazla kiloların oluşmasına sebep olacaktır.

Protein tozu en iyi nasıl kullanılır diye bir şey yoktur aslında. Çünkü protein takviyelerinin çeşidine göre protein tozunun kullanım zamanı ve şekli değişebilmektedir. Bunu en iyi şekilde ihtiyacınıza göre alacağınız ürünün kullanma kılavuzunda görebileceksiniz. Bu konuda bir çok farklı tez ortaya atılmaktadır.

Kimisi sabah, kimisi spordan önce, kimisi spordan sonra kimisi de 4’e bölerek  günde 4 defa içilmesi gibi önerilerde bulunmaktadır. Bu nedenle ürüne göre değişebilecek kullanım şekilleri mevcuttur. bu ürünlerden biri olan  whey protein tozu nasıl kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır? 2

Protein tozunu antrenmandan sonra içmenin amacı spordan sonraki 30 – 60 dakika süresinde faydasını görmektir. Spordan sonra yorgun kaslar yıkım sürecindedir ve onarılması için proteine ihtiyacı olmaktadır. Bu protein tozu hızlı sindirilme özelliği ile hemen kullanışlı hale gelir ve etkisini gösterir. Bu nedenle spordan sonra alınması durumunda hemen etkisini gösterir ve kasları onarmaya başlar.

Sabah kalkar kalkmaz içilen protein tozu da gece uzun süre aç kalan vücudun beslenmesini sağlamaktır. Yine hızlı sindirilme özelliği olan protein tozu hemen vücuda nüfus ederek kasları güçlendirmeye başlar. Yani vücudunuzun ihtiyacı olan proteini hemen sağlar ve kas dokularını besler.

Protein tozunu antrenmandan hemen önce içmek fayda sağlamayacaktır. Çünkü henüz midenize ulaşan tozu spor esnasında faydasını görmeden atacaksınız. Bu nedenle spordan 1 – 1,5 saat önce içilmesi ve midede eritilerek vücuda karışması sağlanmalıdır. Ayrıca spor esnasında vücudunuz gerekli proteinlere sporda  1 – 2 saat önce yenilecek yemek ile ulaşabilmektedir. Buda gereksiz protein tozu alımını göstermektedir. Bu nedenle protein tozu en iyi nasıl kullanılır sorusunun cevabı spordan sonra ve sabah aç karnına olmalıdır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır? 3

Protein Tozunun Faydaları

Protein tozu, sporcuların antrenman sonrası oluşan protein ihtiyacını karşılar ve kasların oluşmasını hızlandırır, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Protein tozu faydaları ve zararları olan bir üründür. Ancak faydaları fazla iken doğru ürün ve doğru doz kullanılması halinde zararı olmayan bir materyaldir. Vücudun kas gelişimini canlı tutar. Büyüme hormonu eksikliği olanların kullanması halinde büyüme hormonu için gerekli yapı taşlarının elde edilmesini sağlar. Büyüme hormonu eksikliği, kas yapısını zayıflatır ve metabolizmayı yavaşlatır.

Vücutta proteinin az olması metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olur. Bu da vücudun yap yakmasını yavaşlatır ve enerji kaybına sebep olur. Protein tozu ile metabolizmanın hızlanması sağlanır. Protein kandaki insülin salgılanmasına da yardımcı olur.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır? 4

Protein tozlarının kaliteli olanlarında ve % 90 üzerinde proteinden oluşan ürünler kullanıldığında bir zararı bulunmamaktadır. Ancak günlük doz aşımı olması elbette ki zararlı olacaktır. Bunun dışında bir zararı tespit edilmese de kilo aldırıcı protein tozu nasıl kullanılır veya protein tozunu kimle kullanmalı gibi sorular sorumadan önce, kendinize bir program hazırlamalı ve ona göre kullanmalısınız. Bir program dahilinde kullanılmadığı sürece bir faydası olmayacaktır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video