24 Temmuz 2024
Genel

Ramazan Bayramı Önemi, Ramazan Bayramı Neden Kutlanır?

Ramazan Bayramı İslam aleminin ramazan ayı bitiminde kutladığı dini bir bayramdır. İslamiyet’in şartlarından birisi olan ve otuz gün süren oruç farizasını yerine getiren Müslümanların bir araya geldiği, küslerin barıştığı, birlik ve beraberlik tohumlarının ekildiği ve 3 gün boyunca devam eden bir süreçtir. Ramazan boyunca belirli saatler içinde bir nevi perhiz yapan metabolizmaların şükür dansıdır Ramazan Bayramı. Şeker bayramı olarak da adlandırılan ama asıl manasını Ramazan Bayramı ismiyle bulan bu 3 günlük süreç kalabalık sofraların kurulduğu, sevgi ve muhabbetin koyulaştığı uhrevi bir kutlamadır. Hem dini hem de toplumsal bir gelenek olan Ramazan Bayramı denildiğinde akla gelen bir başka şey de Ramazan Bayramı tatili. Ailecek bir araya gelmek, birlikte şölen tadında yemekler yemek kadar; bayram tatilini fırsat bilip şehir dışına çıkmak, iş stresinden uzaklaşmak olarak da görülen bu tatil kamu kuruluşlarında ve özel sektörde de bayram takvimine göre uzun tatillere dönüşebilmektedir. Bayram tatili süresi ramazanın denk geldiği takvime göre değişkenlik gösterir.  Kimi zaman 3 gün kimi zamansa 9 gün süren bu tatiller özellikle çalışan kesim için moral bulma, enerji kazanma, stresli ve haraketli iş yaşamına bir süre mola vererek yenilenme ve tazelenme aralıklarıdır da aynı zamanda. Peki 2019’un Ramazan Bayramı takvimi nedir, bu sene bayram tatili kaç gün sürecek bir bakalım.

Ramazan Bayramı Önemi, Ramazan Bayramı Neden Kutlanır 1

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan ayı 2019 senesinde yani bu yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece başladı ve bu sene 29 gün sürdü. Peki bayram ne zaman? Şeker Bayramı ise 4 Haziran Salı günü başlayacak ve 4-5-6 Haziran günleri itibariyle 3 gün sürecek. 2019 Ramazan Bayramı arefesi ise 3 Haziran.

Bayram Tatili Kaç Gün?

2019 Ramazan Bayramı dolayısıyla tüm kamu çalışanlarının 3 Haziran Pazartesi yani arefe günü yarım gün; 7 Haziran Cuma günü ise tam gün idari izinli sayıldıkları Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanmıştır. 8 ve 9 Haziran’ın da hafta sonuna denk gelmesi, arefe gününden önceki 2 günün, yani 1 ve 2 Haziran’ın da yine hafta sonuna denk gelmesi ile 2019 Ramazan Bayramı tatili 9 gün olarak hesaplanmıştır.

Ramazan Bayramı Önemi

Oruç ibadetinin yetişkin her müslümana farz oluşu şüphesiz beşerin sıhhati içindir. Aynı zamanda mana dünyasına yolculuk yapma, kulun kendi içine dönerek eksik ve kusurlu yönlerini tamir etme, günaha sürükleyen zihniyetten arınma ve temizlenme için adeta yaşam içine yerleştirilmiş bir kurtarma yazılısıdır. Oruçla hem bedendeki birikmiş zararlı maddeler, toksinler, atık maddeler vücuttan tahliye edilir hem de ruhsal bir arınma yaşanır. Elbette kul ramazanı bunun farkında olarak ve bilinçli bir şekilde yaşar ve uygularsa. İşte bu 30 gün süren arınma neticesinde sabrı ve metaneti kutlamak, şükretmek ve yenilenen bedenlerin, esenliğin ve huzura kavuşmanın keyfini sürmek için 3 gün süren bir kutlama yapılır. Sevilen kişilerle, aileyle, hısım akrabayla, dostlarla bir araya gelinen bu kutlamada birlikte yenilir içilir, ev ziyaretleri yapılır, büyükler hürmetle küçükler sevgiyle sarmalanır, ebediyete göçmüş yakınların istirahatgahları ziyaret edilir, gönüller alınır, helallik istenir ve hem madde hem mana olarak o coğrafya temizlenir, arınır, yenilenmiş enerjiyle dolar. İşte Şeker Bayramı bu kadar önemli bir ulvi bir kıymete sahiptir ve benzersizdir.

Ramazan Bayramı Önemi Ramazan Bayramı Neden Kutlanır 2

Ramazan Bayramı Nasıl Kutlanır?

Şeker Bayramı bir ay süren bir perhizden sonra sağlıklı beslenmeye alışmış ve iştahını baskılamış metabolizmaların bir nevi ödülüdür. Bizim ülkemizde Ramazan Bayramları müthiş geleneklerle kutlanır. Bayram öncesi baştan aşağı temizlenen evler, hazırlanan sarmalar, börekler, bayram tatlıları özellikle de paha biçilmez değerdeki cevizli ev baklavaları; özellikle çocuklar için alınan bayramlık kıyafetler ve pabuçlar, çocukları mutlu eden bayram harçlıkları, sabah tertemiz kıyafetlerle gidilen bayram namazı,  kaybedilen yakınların kabristanlarına yapılan ziyaretler, okunan dualar, uzakta bulunan aile bireylerine ve dostlara gönderilen Ramazan Bayramı mesajları, bütün aile bir arada yenilen yemekler, şöleni andıran kalabalık sofralar Ramazan Bayramı nasıl kutlanır sorusunun yanıtıdır ve bu yanıtın mutlu etmeyeceği kalp neredeyse yoktur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video