14 Temmuz 2024
Yaşam

Ramazanda Susuzlukla Nasıl Baş Edilir?

Ramazan oruçlarında oruç tutan kişileri en çok zorlayan husus susuzluk olsa gerek. Özellikle de yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda, hele de bedensel efor sarf edilen işler yapılıyorsa yokluğu en çok hissedilen şey su olacaktır. Peki oruç boyunca susuzluk hissetmemek için ne yapmalı, ne kadar su tüketmeliyiz?  Susuz kalmak  özellikle böbrekler için riskli durumlar teşkil edeceğinden iftar ve sahurda ne kadar su tüketmeliyiz, iftar menüleri içinde ne tüketmeliyiz ki kolay kolay susamayalım.

Ramazanda Susuzluk Nasıl Giderilir?

Açlığı uzun süre tolere edebilen vücudumuz susuzluğu karşı daha dayanıksızdır. Bunun için iftarda mutlaka çorba ile açılış yapmak, iftar yemeğinden sonra sahura kadar aralıklı olarak ve yavaş yavaş su tüketmek, imsak vakti geldiğinde yeteri kadar su tüketmiş olmak gerekir. Çok tuzlu, baharatlı gıdalar tüketmek; bilhassa sahur vakti sucuk, pastırma, kavurma gibi sodyum içeriği yüksek şarküteri etleri tüketmek; ana yemeklerden sonra cips, tuzlu çerez ve kuruyemiş gibi tuzlu atıştırmalıklar tüketmek kişiyi susatacak ve oruç sırasında halsiz kalmasına sebep olacaktır. İftar yemekleri hafif ve sade olmalıdır. Kızartma ve yemek sonrası içilen çay kahve tüketimine de dikkat edilmelidir. Karpuz gibi sulu meyveler tercih edilebilir. Ezan vakti yaklaştıkça daha da belirginleşen susuzluk hissi, tüm bu hususlara dikkat edildiğinde kişiyi çok fazla rahatsız etmeyecektir.

ramazanda susuzluk 1

Sahur ve İftar Arasında Kaç Litre Su İçilmeli?

Yetişkin bir insanın günlük sıvı tüketimi 1-2 litre olmalıdır. Bu bünyeye ve bedensel aktiviteye göre değişir. İftardan sahura kadar geçen süreçte yavaş yavaş ve azar azar olacak şekilde 2 litre kadar su tüketilmelidir.

Ramazanda Susuzluğa İyi Gelen Besinler

Cacık, domates, kavun karpuz, az şekerli komposto veya hoşaf, kefir gibi besinler de ramazan menüsü içinde yer aldığında susuzluğa iyi gelecektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video