19 Temmuz 2024
Gündem

Seçmen Kağıdı Alma ve Seçmen Sorgulama

Seçmen bilgi kağıtları seçmen kütüklerinin bağlı olduğu muhtarlıklara gelir. 

Peki, seçmen kütüğü nedir;

Seçmen kütükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’ndeki bilgiler esas alınarak düzenlenir. 

Bu nedenle seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgahınızın bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne giderek adres beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı ve hangi adrese kayıtlı olduğunuzu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) web sitesinden, yurt içi seçmen sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz.  

Seçmen bilgi kağıdı, seçmenlerin hangi okulda, kaç numaralı sandıkta oy kullanacağını gösteren bilgilendirici kağıtlardır. 

Bunun yanında oy kullanmaya giderken mutlaka nüfus cüzdanınızın ya da bunun yerine geçebilecek nitelikteki, pasaport, evlenme cüzdanı, ehliyet veya resmi daireler tarafından verilen soğuk damgalı kimlik kartlarından birinin yanınızda bulunması gerekmektedir. 

Aksi takdirde oy kullanmanız mümkün olmayacaktır.  

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) her seçim döneminden 21 gün önce seçmen bilgi listelerini seçmenlerin kayıtlı olduğu muhtarlıklara gönderir. 

Bu seçmen bilgi kağıtları da bağlı bulunulan muhtarlıklar tarafından seçmenlerin adreslerine ulaştırılır. 

Seçmen kağıtları eline ulaşmayan vatandaşlar, muhtarlıklara giderek, yeniden seçmen kağıdı isteyebilir. 

1 Kasım 2015’de yapılacak genel seçimler için de Yüksek Seçim Kurulu, seçmen kütüklerini 20 Eylül’de kesinleştirdi. 

Ardından da seçmenlerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacakları 22 Eylül’de Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edildi. 

Yurt dışında yaşayan seçmenler için de sandık kurulacak yurt dışı temsilcilikleri ve oy kullanılacak gümrük kapıları belirlendi. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanacakları temsilcilikler, tarih aralıkları ve yer bilgileri de Yüksek Seçim Kurulu tarafından 22 Eylül’de ilan edildi. 

Bu sürecin ardından gümrük kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemine 8 Ekim’de başlandı.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video