25 Temmuz 2024
Genel

Sis Nasıl Oluşur?

Daha çok kışın yağışlı havalarda ortaya çıkan sis, görüş mesafesinin çok azalmasına neden olur. Yoğunluğuna göre zaman zaman neredeyse hiç uzağı göremeyecek hale getiren bu doğa olayı, gökyüzündeki bulutlar gibidir. Oluşum aşamaları birbirine çok benzer. ancak Bulut gökyüzünde, sis ise yer yüzündedir. Bu yazımızda sizlerle sis nedir nasıl oluşur sorusunun cevabını paylaşacağız.

Sis Nasıl Oluşur?

Sis nasıl oluşur kısaca anlatmak gerekirse, nemli ve sıcak havanın aniden soğuması sonucu ortaya buhar katmanı çıkarak oluşur, diyebiliriz. Dünya üzerinde pek çok yerde sis görülür. Sisin oluşma nedenlerini kısaca şu şekilde maddelendirebiliriz.

  • Sıcak ve soğuk okyanus akıntılarının bir alanda karşılaşması ile bu alanda sis oluşabilir.
  • Durgun gecelerde havanın altan soğumasıyla birlikte yoğun buhar yani sis ortaya çıkabilir.
  • Nemli havanın yamaç boyunca yükselmesiyle sis oluşabilir.
  • Sisin bir diğer oluşum nedeni kış aylarında soğuk havanın vadilere akması da olabilir.
  • Deniz üzerindeki nemli havanın soğuk kara yüzeyine temas etmesi sonucunda da sis oluşumu gerçekleşebilir.

Sis, şehirlerde ya da açık alanlarda görülebilir. Ancak açık alanlarda görülen sisler, şehirlerdekine göre daha az yoğundur. Şehirde oluşan sis bulutları daha yoğun ve görüş açısını daha fazla düşüren bulutlardır.
Sis nasıl oluşur kısaca bilgi verdikten sonra şimdi de sisin çeşitleri hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz. Oluşumları ve yoğunluklarına göre sis çeşitleri şu şekildedir.

Sis Nasıl Oluşur? 1

Radyasyon Sisi: Ayaz gecelerinde ortaya çıkan sis türüdür. Genel olarak bu gecelerde havada bulut olmaz. Bunun nedeni, havadaki sı buharının yeryüzündeki ısının atmosfere karışmasını engellemesidir. Bu gecelerde yeryüzünde ısı çok düşüktür. Yukarı çıkıldıkta katmanlarda ısı artışı olur. Yeryüzünün alt katmanlarında soğukluk çiğ noktasına kadar ulaşırsa sis meydana gelir. Bu sis genelde havanın ısınması ile birlikte son bulur.

Cephe Sisleri: Sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşması ile meydana gelir. İki farklı ısıda hava kütlesi karşılaştığında sıcak hava soğuk havanın üzerine gelir ve soğumaya başlar. Bu sırada oluşa buhar tanecikleri sisi meydana getirir.

Adveksiyon Sisi: Sıcak ve nemli hava kütlesinin daha soğuk bir yüzeye hareket etmesi ile oluşan sis türüdür. Bu tür sisler, havanın alt katmanının soğuması ve yoğunlaşması ile meydana gelir.

Oroğrafik Sis: Hava kütlesi yukarı çıktıkça soğur. Yatay olarak hareket eden belirli ısıdaki hava kütleleri dağ ya da tepe gibi yüksek yer şekilleri ile karşılaştığında aşmak için kendisi de yükselir. Bu sırada yaşanan soğuma, sisi meydana getirir.

Sis Nasıl Oluşur? 2

Sis özellikle araba yolculuğu sırasında tehlikeli olan br durumdur. Görüş mesafesinin bir hayli azaldığı bu günlerde araba kullanırken her zamankinden daha dikkatli olunması gerekir. Mümkün olduğunca yavaş ve farlar açık olarak araba kullanılması şarttır. Farlar hem görüş mesafesini arttırmak hem de karşıdan gelen araçlara karşı kendini belli etmek açısından önemlidir.

Araba içi camlarının da buğulanmasına karşılık temiz bir bez her zaman olmalı. Bu bez ile içten ön camı silebilirsiniz. Dıştan ise cam sileceklerinin iyi çalışıyor olması gerekir. Görüş mesafesi için bu noktalara dikkat edilmesi gerekir. Eğer çok gerekli değil ise sisli havalarda yola çıkmamak gerekir. Ancak gerekli olduğundaysa dikkati elden bırakmamak gerekir. Yine mümkün ise aynı yere birden fazla ulaşan yol varsa daha az sisin olabileceği yollar tercih edilmeli.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video