19 Temmuz 2024
Sağlık

Spiral Ne İşe Yarar? Spiral Nasıl Takılır?

Aktif cinsel hayatı olan ve çocuk sahibi olmak istemeyen bir kadın için çok çeşitli doğum kontrol yöntemleri vardır. Gebeliği önleyici bu yöntemlerden birisi de spiral. Diğer adı RİA, yani “rahim içi araç” olan, doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen çoğu kadının başvurduğu en yaygın yöntemlerin başında gelir.Gerçekten de hamileliği büyük oranda engelleyen bir özelliğe sahip. Gelin çeşitleri nedir,  zararları nelerdir, takma işlemi acı veren bir işlem midir, takma ne kadar sürer sorularının yanıtlarına tek tek bakalım ve soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Spiral Ne İşe Yarar?

Kadınlar tarafından en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan spiral; rahim içine yerleştirilen yaklaşık 2-3 santim uzunluğunda bir araçtır. Şekli T harfine benzer. Ucunda bir iplik bulunur, materyali ise metal yahut plastiktir. Spiral hem yumurtanın rahim içine ulaşmasını hem de spermle yumurtanın buluşmasını önler. Aynı zamanda rahim içi tabakanın kalınlaşmasını da engelleyerek gebelik ihtimaline karşı yumurtanın tutunmasına mani olur.

Spiral çeşitleri klasik ve hormonlu olarak iki gruba ayrılır.

Klasik yani bakırlı spiraller adı üzerinde bakır özelliği olan T şeklindeki araçlardır. Bu tipin korum süresi ortalama 10 yıldır. Vajinal enfeksiyonu olan ve vajinal kanamaları yoğun olan kadınlar için pek önerilmez. Adet kanamasından sonra hekim tarafından rahim içine yerleştirilir. Takıldıktan sonra hekimin belirlediği günlerde kontrole gidilmeli ve bu kontroller aksatılmamalıdır. Bakırlı spirallerde aşırı kanamalar, ara kanamalar ve kasıklarda ağrı gibi problemler oluşabilir. Bakırlı spirallerin gebeliği önleme oranı %99’dur.

spiral ne işe yarar 1Bakırlı spirallerin sperm hareketliliğini önleyen ve sperm öldürücü etkisi vardır. Döllenme olsa bile döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller. Spiral kullanımı, kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girmez.

Peki kimler bakırlı spirali kullanamaz diye sorarsanız; cinsel yolla bulaşan hastalık riski taşıyanlar, çok eşli bir hayatı olanlar, rahminde şekil bozuklukları olanlar, vajinit problemi olanlar bakırlı kullanımı için uygun adaylar değildir.

Hormonlu ise daha evvel doğum yapmış kadınlar için önerilen bir doğum kontrol yöntemidir. Hormonlu spiral az miktarda hormon salınımı yaparak gebelikten koruma sağlar. Bu spirallerdeki küçük haznenin içinde progesteron hormonu bulunur ve bu hormon rahim içine yavaş yavaş dağılarak etki gösterir. Hormonlu spiraller de çok tercih edilir. Bakırlı gibi T şeklindedir ve neredeyse %99 oranında koruma sağlar. Kullanım süresi ise 5 yıldır. Adet dönemi yoğun kanamalarla geçen kadınlarda kanamayı azalttığı için oldukça kullanışlıdır. Hatta bu konuda tedavi amaçlı bile kullanılmaktadır. Gebelik planlanıyorsa hekim tarafından çıkartılır. Hormonlu spiraller rahim ağzı salgılarını yoğunlaştırır ve spermin rahme ulaşmasını engeller.Ayrıca rahim duvarını inceltici özelliği de vardır.

Hormonlu spiraller; gebelik olasılığı olanlar, sık sık vajinal enfeksiyon yaşayanlar, rahim ve rahim ağzı kanseri olanlar, rahim içi şekil bozukluğu olanlar için uygun bir korunma yöntemi değildir.

Spirali Kimler Kullanabilir?

Kimler spirali takmak için uygundur kısmına gelecek olursak;

 • Dış gebelik yaşayanlar
 • Doğum yapmamış kadınlar
 • Rahim ağzında yara olanlar kullanabilir.
 • Şiddetli regl sancısı çekenler
 • Adet dönemi uzun sürenler
 • Miyomları olanlar
 • Endometriozisi olanlar
 • Kansızlık problemi olanlar
 • AIDS riski olanlar kullanabilir ve tercih edilmemesi daha iyi olur.

spiral ne işe yarar 2Spiral Nasıl Kullanılır?

Takma işlemi hayli basittir; endişelenmeye ve gözde büyütmeye gerek yoktur. Spiral takılacak kadın muayene masasına yatırılır ve vajina kanalını açmak için spekulum aleti takılır. Rahim ağzı ve vajina içi mikrop kırıcı bir solüsyonla temizlenir. Rahim ağzı tenekulum denilen bir aletle tutulur ve spiral içeri yerleştirilir. Spiralin altındaki ip kısaltılır ki çıkartılacağı zaman kolayca çıkartılsın. Spiral takılırken büyük bir acı hissedilmez ve işlem en fazla 7-8 dakika sürer. İşlemden sonra hafif bir ağrı hissedilebilir ama bu nadir karşılaşılan bir durumdur.

Fiyatları ise materyaline ve çeşidine göre farklılık gösterir.  200 TL’den başlar 4000 TL’ye kadar çıkar.

 Spiral Ne Zaman Takılır?

Çoğunlukla adet sürecinde takılır. Bunun sebebi de spiral takılacak kişinin gebe olmadığından emin olunmasıdır. Eğer adet zamanı dışında da kişinin hamile olmadığından emin olunursa spiral takılabilir.  Ama en uygun zaman adet kanaması zamanı yahut adet kanamasının bittiği gündür.

Spiralin Yan Etkisi Ve Zararları Var Mıdır?

Spiralin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Bazı kadınlar spiral takıldıktan sonra çok hafif bir kasık ağrısı hissedildiğini söyler ama bu oldukça nadirdir ve Birkaç ay zarfında kendiliğinden geçer.

Eğer takılan bakırsa adet kanamaları artabilir. Hormonlu spiraller ise adet kanamalarının azalmasına sebep olabilir.

Spiralin kilo aldırdığı inanışı ise tamamen asılsızdır.

Spiral Kullanan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

 • Eğer rahim içinde yerinden oynarsa gebelik önleyici etkisi azalabilir. Bu sebeple 6 ayda bir hekim kontrolüne gitmek gerekir.
 • Spiralin gebeliği önleme etkisi her ne kadar fazla olsa da yine de az da olsa gebelik ihtimali olduğundan dikkatli olmak gerekir.
 • Hamilelik sürecinde rahim içinde kalan spiral, düşüğe sebep olabilir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video