19 Temmuz 2024
Genel

Teheccüd Namazı Nedir, Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır?

Yatsı namazından sonra henüz uyumadan yahut bir miktar uyuduktan sonra kılınan nafile namaza teheccüd yani gece namazı denir. Teheccüd namazı 2 rekattan 12 rekata kadardır. 2 rekatta bir selam verilmesi faziletlidir. 4 rekatta bir de selam verilebilir.

Teheccüd Namazı Nedir?

Gece namazı, yatsı namazından sonra uymadan yahut biraz uyuduktan sonra kılınan nafile namazdır. İmsak vaktine kadar kılınabilir. Eğer kişi yorgunluk yahut buna benzer bir sebepten ötürü gece namaza kalkamayacağını düşünürse, uyumadan evvel de kılabilir. Son derece faziletli ve sevabı geniş bir namazdır.

Teheccüd Namazı Nedir Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır 1

Teheccüd namazı faziletleri fazla olan bir namazdır. Gerek Kur’an-ı Kerim’de, gerekse hadislerde Müslüman kişiler bu namazı kılmaya teşvik edilmişlerdir. Bu namazı kılan kişilerse övülmüşlerdir. Kur’an-ı Kerim’de Teheccüd namazı kılanlar için güzel nimetler saklandığı belirtilmiştir.  Gece kalkıp namaz kılanlara ve hanımını yahut beyini de kaldırıp onun da kılmasına vesile olanlara Allah’ın rahmet ettiği, günahlarını bağışladığı Kur’an’da müjdelenmiştir.

Teheccüd namazını alışkanlık haline getiren kişilerin, bu namazı özürsüz şekilde terk etmemeleri istenmiştir. Hz. Muhammed bu namazı asla terk etmez, çok hasta yahut yorgun olduğunda oturarak kılardı.  Teheccüd namazı ile ilgili hadislerde de bu namazın faziletleri ve sevaplarından bahsedilir. Teheccüd namazı önemi açısından değerlendirildiğinde, her ne kadar farz namaz olmasa da yine de oldukça önemli bir namazdır. Teheccüd namazı Diyanet tarafından da çeşitli kaynaklarda açıklanıp yorumlanmış ve tavsiye edilmiştir.

Teheccüd Namazı Nedir Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır 2

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı nasıl kılınır kısmına gelecek olursak; önce “Niyet ettim Allah rızası için Teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet ederiz. Teheccüd namazının 2 rekat ila 8 rekat atasında ve çift sayıda kılınması gerekir. Ancak istenirse 8 rekattan da fazla kılınabilir. Böyle bir durumda her 2 rekatta bir selam vermek daha faziletlidir; ancak 4 rekatta bir de selam verilebilir. 2 rekattan fazla kılındığında eğer namaza yeme, içme, konuşma gibi aralar verilmediyse yeniden niyet etmek gerekmez. 4 rekat kılındığında ikinci rekat bitiminde oturulduğunda Tahiyyat’tan sonra Salii ve Barik duaları okunur, 3. rekat için ayağa kalkıldığında ise Sübhaneke ve ardından Euzü Besmele çekilerek Fatiha süresi okunur.

Teheccüd namazı Hz. Muhammed’e farz namazdı. Ümmeti için ise sünnet babında bir namazdır.

Teheccüd Namazı Nedir Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır 3

Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

Teheccüd namazı yatsı namazı ile sabah namazı arasında herhangi bir vakitte kılınabilir. Yatsı namazından sonra uyuyup uyanarak kılınabileceği gibi, hiç uyumadan evvel de kılınabilir. Rekat sayısı kişinin kendi isteğine bağlıdır. En az 2 en fazla 8 rekat kılınan Teheccüd namazını 8’den fazla rekat sayısı ile kılmak da mümkündür

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video