15 Temmuz 2024
Eğitim

Teog Puanı Nasıl Hesaplanır?

Temel eğitimden orta öğretime geçiş olan teog sınavı öğrenciler ve aileler açısından oldukça önemlidir. Teog sınavında öğrencilere her ders için 20 soru yöneltiliyor ve bu 20 soru içinde 40 dakika süre veriliyor. Toplamda 6 dersten sınava giren öğrenciler bu sınavlardan aldıkları puanlar ile liseye kayıt yapıyorlar. Bu neden ile teog sınavı oldukça önemli bir basamaktır.

Teog Puanı Nasıl Hesaplanır? 1

Sınav Hangi Dersleri Kapsıyor?

Teog sınavı 2 güne yayılarak gerçekleştiriliyor. Her gün için 3 tane dersten sınava giren öğrencilere her soru için 2 dakikalık cevaplama süresi veriliyor. Öğrenciler ilk gün; Türkçe, Matematik ve din kültüründen ikinci gün ise Fen Bilgisi, İngilizce ve İnkılap Tarihi derslerinden sınava giriyor.

Bu derslerin her birinin farklı kat sayıları bulunuyor bu kat sayılar da sınav puanına etki ediyor. Sınav sonrasında öğrencinin aldığı puan sınavın kat sayısı ile çarpılır. Sonrasında tüm sonuçlar toplanarak yeni bir sayı elde edilir. Ortaya çıkan bu sayı ise ders ağırlığının toplamına bölünür. Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin ağırlıkları 4 olduğundan bu derslerde gösterilen başarı puanın yüksek olmasını sağlayacaktır.

Teog Puanı Kaç Üzerinden Hesaplanır?

Teog puanı hesaplama işleminde sınav sonucu 700 puan üzerinden hesaplanır. Bu hesaplama özel okullarda ise 800 puan üzerinden yapılmaktadır. Yani teog yerleştirme puanı hesaplama işleminde özel okullar ile devlet okulları için ayrı hesaplama yapılır. Hesaplama işlemini etkileyen bir başak konu ise öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıflardaki başarı puanıdır. Bu puanında sınav sonucuna eklenmesi ile teog sonucu ortaya çıkar.

Teog Puanı Nasıl Hesaplanır? 2

Bu sonuç ile MEB öğrencileri uygun okullara yerleştirir. Teog puanı nasıl hesaplanır 2017 sorusunun yanıtından da anlaşılacağı üzere öğrencilerin sadece 8. sınıf sonuçları puanı etkilemiyor. Bu hesaplamada 3 yıllık bir süreç içindeki başarısında katkısı bulunuyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video