25 Haziran 2024
Teknoloji

Torrent Nasıl Kullanılır


Torrent kısaca tanımlarsak bir indirme sistemi, indirme programı, torrent indirebilmeniz için bilgisayarınızda Torrent programının kurulu olması gerekiyor. Torrent bir indirme programıdır yani bilgisayarınıza kurduğunuz zaman, normalde internetten bir müzik parçası indirdiğinizi düşünün, bunun kat kat fazlasını Torrent programıyla indiriyorsunuz, film gibi. Torrent’de normal indirme yaptığınız sitelerden daha hızlı bir şekilde indirme yapabiliyorsunuz.  Peki, bilgisayarıma indirmek istiyorum ben bu programı, nasıl indirebilirim diyorsanız anlatmaya başlayayım.

İlk olarak her zaman yaptığımız gibi, internet üzerinden programı bilgisayarımıza indirip kurmamız gerekiyor. O zaman hemen sitesine giriyoruz. Site adresi şudur: utorrent.com

Siteye girdik, siteye tıklarsanız sitenin Türkçe olarak açıldığını göreceksiniz, sitenin Türkçe olması size ekstra bir kolaylık sağlıyor zaten. Şimdi önemli olan kısım bilgisayarınızın işletim sistemi, Mac, Windows, Linux, Android için farklı bölmeler var sitede Utorrent’i indir yazan yerde platformlar kısmına tıkladığınızda bu bahsettiğim sistemler için ayrı bölümler olduğunu göreceksiniz. 

Windows için stable ve beta versiyonları var ayrıca dil paketi de indirebiliyorsunuz.  Yine bu sitede blog kısmı var, yazışmaları görebiliyorsunuz. Kendi işletim sisteminize uygun olanı seçip indir diyoruz ve program bilgisayarımıza inmeye başlıyor. İndirme bittikten sonra, program kendiliğinden başlıyor veya başlamaz ise çalıştır diyebilirsiniz, program çalışmaya başlar. Kurulum tamamlandıktan ve ana sayfa açıldıktan sonra sol tarafta sekmelerde başlarken, içerik bul gibi yazılar bulunuyor eğer buradaysanız doğru yoldasınız demek. Şimdi asıl önemli kısım bundan sonrası. Torrent indirmekle iş bitmiyor, iş asıl bundan sonra başlıyor.

Torrent üzerinden indirme yapabilmeniz için, indirmek istediğiniz müzik, film, oyun vb. şeylerin Torrent dosyasını bulmanız gerekiyor. Yine bunlar için internet üzerinde siteler var. O sitelerden bazıları; The Pirate Bay ( şu an site TİB tarafından engellenmiş durumda), Zamunda Torrent, zamunda.net, oyun için torrentoyun.com, Isohunt, eztv.it gibi sitelerden veya torrent siteleri bul diyerek internetten torrent sitesi bulabilirsiniz. Ekşi sözlük ve Uludağ Sözlük’te en iyi torrent siteleri adlı başlıklar var J Unutmadan bu sitelerin bazıları üyelik istiyor, hatta bazılarına davetiye ile girilebiliyor bilginiz olsun.

Şimdi bir Torrent sitesi üzerinden uygulamalı anlatıma geçiyorum.

ZamundaTorrent.com’u inceleyeceğim ben. İlk olarak dili Türkçe içerisinde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Forum istatistikleri, öneriler, şikayetler bölümüne göz atabilirsiniz. Son dönemde popüler olan indirilen şeyleri görebilirsiniz.

İlk olarak siteye girdik ister aratarak, istersek aşağıya doğru inersek sayfada filmler kısmını görebiliriz, ben zamunda filmler kısmından Türkçe dublaj filmlerden birisini indirmeyi tercih ettim, siz isterseniz başka bir şeyi seçebilirsiniz.

Filme tıklıyorum açılan sayfada film hakkında bilgiler yer alıyor. Dosya adı, dosya boyutu, süresi, dili, filmden görüntüler ve en sonda da fragmanı var. Onun altında yazan torrent indir kısmına tıklıyoruz ve indirmeyi başlatıyoruz. Başka bir sekmede indirme başlatılıyor ve kısa sürede tamamlanıyor, yükleme bitince sayfadan ayrılıp, torrenti başlat deyip, kaydedeceğimiz alanı seçip tamama tıklıyoruz torrentimiz, bilgisayarımızda kurulu Utorrent programında inmeye başlıyor, inme süresini, hızını buradan takip edebilirsiniz. Torrentiniz inmiş oluyor böylece.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video