31 Mayıs 2024
Hukuk

UYAP Vatandaşlık Portalı Nedir?

UYAP, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması için, Türkiye genelinde, tüm adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde Vatandaşların elektronik ortamda takip etmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir.

VATANDAŞLIK PORTALININ FAYDALARI NELERDİR?

Vatandaşların internet üzerinden e-Devlet şifresi, e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden üç seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler. Vatandaşlar dosya takiplerine Uyap Vatandaşlık Portalı Web Sitesi adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sistem davaların belli başlı bilgilerini ( dava konusunu, değerini, taraflarını, aşamasını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği… gibi) bilgileri görülmektedir.

UYAP Vatandaşlık Portalı Nedir?
UYAP Vatandaşlık Portalı Nedir?

VATANDAŞLIK PORTALINI NASIL KULLANABİLİRİM?

  1. E-Devlet Şifresiyle Giriş: Portala giriş 1 kapısı olan e-Devlet şifresine tıklayın, açılan ekrandaki alana TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi yazın, sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra ”Dosya Sorgulama” ekranından dosyalarınızın son durumlarını öğrenebilirsiniz
  2. Elektronik İmza İle Giriş: Elektronik imza sahibiyseniz, ”E-İmza” seçeneğine tıklayın , karşınıza gelen ”Akıllı Kart Tipini Seçiniz” ekranından  şifre giriş ekranını seçip, şifrenizi girerek ”Dosyalarım” ve ”Tüm Dosyalarım” seçeneklerini tıklayarak tüm davalarınızı takip edebilirsiniz.
  3. Mobil İmza İle Giriş: Mobil İmza Sahibiyseniz , portala giriş seçeneklerinden ”M-İmza” seçeneğine tıklayıp gelen ekranda operatörünüzü seçip telefon numaranızı yazın, gelen ekranda TC kimlik numaranızı yazarak dosya takibinizi sağlayabilirsiniz.

AVUKAT PORTALI NEDİR?

Avukatlar, Uyap Avukat Portalı Web Sitesi adresinden; E-imza, M-imza, E-devlet ve Uyap üzerinden online bağlanarak mesai saatleri içerisinde, dava ve icra takibi (e-takip) açabilmektedirler. Yetkileri dâhilinde sistemdeki vekâleti bulunan açık ve kapalı dava ve hukuk iş dosyalarını (vekâleti bulunmayan dava dosyalarını da ilgili hakiminden onay alarak) inceleyebilmektedir. Dava dosyalarından suret alabilmekte; elektronik imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak (mazeret, cevap, vekalet vs.) gönderebilmekte, safahat bilgilerini ulaşabilmekte, duruşma günlerini sorgulayabilmektedir.

KURUM PORTALI NEDİR?

UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi; Türkiye genelinde, tüm adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde özel şirketlerin veya kamu kurumlarının tarafı oldukları dava dosyalarını internet üzerinden takip edebilmeleri için Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir. Uyap Kurum Portal Web Sitesi adresinden kurumlar giriş sağlayabilmektedir.

UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?

UYAP bünyesinde yayınlanan davaların atama yer değiştirme, dava hakkında bilgi ve duyuruların kısa mesaj (SMS) ile kullanıcılara duyurulmasıdır. SMS ücreti (vergiler dahil) 1TL olarak ücretlendirilmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video