14 Temmuz 2024
Sağlık

Uykusuzluğu Yenmenin 5 Kolay Yolu

Uykusuzluğun birçok nedeni mevcuttur.

Stresli yaşam, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir hayat bu nedenlerin bazılarıdır.

Tabi ki kişiden kişiye değişen birçok neden olmakla birlikte bu saydıklarımız pek çok insanda görülen genel geçer nedenlerdir. 

Peki uykusuzluğu yenmenin ve sağlıklı uykulara kavuşmanın yollar nelerdir;

  1. Gün içinde yaşanan birçok olay stresli yaşama neden olmakta ve bu da uykusuzluk problemini beraberinde getirmektedir. Stresten gün içinde uzak durmak pek mümkün olamasa da en azından yatağa yatıldığında gün içindeki düşünceleri kafadan atmak, uykuya dalabilmek açısından faydalı olacaktır.
  2. Fazla yağlı ve ağır besinler de uykusuzluğa neden olabilecek önemli faktörlerdendir. Özellikle akşam yemeklerini ağır geçirmek gece uykusuzluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle beslenmeye de dikkat edilmeli, eğer gerekiyorsa bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır.
  3. Gün içinde kafeinden uzak durmak da uykusuzluğun önüne geçmekte yardımcıdır. Gün içinde tüketilen çay, kahve gibi içecekler daha sonra uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle uykusuzluk problemi olan kişilerin bu tür içeceklerden uzak durmaları yerinde olacaktır. Kahve yerine bitki çaylarına yönelmek de uykusuzluğu yenme konusunda son derece yardımcı olmaktadır. Özellikle papatya, rezene çayları uyku getirici özelliğe sahip olduğundan uyku öncesinde tüketilebilir.
  4. Gün içinde yapılan çeşitli fiziksel aktiviteler vücudu yoracağından uykuya geçişte bir kolaylık sağlayabilir. Aşırıya kaçmadan yapılacak basit egzersizler veya hafif tempolu yürüyüşler yardımcı olabilmektedir. 
  5. Uyku öncesi alınacak ılık bir duş vücudu dinlendireceğinden uykuya geçişte iyi bir yardımcıdır. 

Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi uykusuzluk sorununda da öncelikli olarak bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video