24 Temmuz 2024
Sağlık

Vajinismus Nedenleri ve Tedavisi

Vajinismusun nedenlerine baktığımızda en çok bilinen sebebin yetişme çağında kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış eğitim şeklidir.

Senelerce cinselliğin kadınlar için zarar veren, aşağılayıcı, kötü, yalnızca erkeklerin faydalanmak için kadınlara yaklaştığı, kadınların uzak durması gereken bir şey olarak yetişen genç kız; bir ilişkiyi yaşayacağı zaman bilinçaltına yerleşmiş fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten korkacak ve kasılacaktır.

Bu duruma bilişsel çarpıtmalar adı verilir.

Özellikle toplumumuzda küçük yaşlardan itibaren öğretilen kızlık zarını korumaları gerektiği, “eteğini ört, ayıp, günah, bisiklete binerken şuraya oturma, ağaca tırmanma, erkeklerden uzak dur.” gibi uyarılar yapılması, genç kızların cinsel bölgelerini sanki kutsal bir organmış gibi görmelerine ve korumaya çalışmalarına yol açmaktadır.

Bu cinsel olumsuz mesajlar evlendikten sonra ilişkiye girmelerine engel olacaktır.

Aşırı gelenekçi toplumlarda katı dini ve ahlak kuralları da cinsel problemleri karşımıza çıkarmaktadır.

Yine ilk gece ile ilgili akraba ya da arkadaşlardan duyulan abartılı ve yanlış hikayeler de vajinismusa neden olmaktadır.

Vajinismusun en ağır nedenlerinden biri de çocukluk ya da yetişme yıllarında yaşanılan cinsel travmalar ileride birçok cinsel sorunlara neden olmaktadır.

Bu tip sıkıntıları yaşayan bayanların, bu durumun ayıp olmadığını ve birçok kadının başına gelebildiğini bilerek, uygun bir hekime başvurdukları takdirde tedavi olmaları mümkündür.

Düzgün bir tedaviyle tamamen iyileşebilecek bir rahatsızlıktır.

Muayene birkaç seans sürebilir.

Uygun olan tedavi şekli birlikte belirlenir.

Tedavi sürecinde eşin yardımı da istenir ve bazı egzersizler yaptırılır.

Tedavi süresi kişiye göre değişir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video