18 Haziran 2024
Teknoloji

Vikipedi / Wikipedia Nasıl Kullanılır, Nasıl Yazar Olunur

Ülkemize ait Türkçe Vikipedi ticari bir amacı olmayan Wikimedia vakfı tarafından tescilli marka olmuştur Vikipedi de bilgiler değişkendir yani sürekli güncellenme gereği duyulduğu için hiçbir zaman bu son bilgidir gibi bir şey söz konusu olamayacaktır. Vikipedi nin  güzel bir yanı kendi dilinizde dilediğiniz bilgiyi sisteme girebilmeniz. Vikipedi nin sözlük anlamı hızlı bilgi amaçlı geniş kapsamlı kültürel eğitim sistemidir. Kurulduğu andan itibaren en büyük kaynak potansiyeline dönüşmüştür.

Nasıl Kullanılır?

İnternet erişimine sahip herkes bu teknolojik ansiklopediye, korunan sayfalar dışında istedikleri ve güvenilirliğinden emin oldukları verileri girebilir. Günümüzde bilgi almak için başvurulan ilk kaynak niteliğine ulaşan bir sistem haline gelmiştir. Konu sınırlaması kesinlikle yoktur. Site de wiki yani hızlı bilgi teknolojisi kullanılmaktadır. Gerekli gördüğünüz sayfalarda düzeltme, ekleme, çıkartma ya da hiç yüklenmemiş bir bilgiyi yükleme olanağına sahipsiniz.

Bunun için ilk adım sayfanın üzerindeki değiştir ikonuna tıklamak. Bu ikon sayesinde dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her veride bulunan bağlantılar butonuna tıkladığınız takdirde konuyla alakalı ek bilgilere ulaşabilirsiniz. Veri girerken herhangi bir hata yapma korkusuna sakın kapılmayın, çünkü olası bir hatada Vikipedistlerin tavsiyeleri ve yönlendirmesi sayesinde hatalar düzeltilecektir.

Yazılımındaki  sistem sayesinde imla hataları kolayca giderilebilmekte. Dolayısı ile bilgi girerken sıklıkla karşılaşılan editör hatalarından dolayı endişe duymanıza gerek kalmıyor. Bilgiler ansiklopedik bir dilden çok kullanıcıların öznel üslubuyla yazıldığı için daha güncel sürekli yenilenen ve farklı anlatım teknikleri içermektedir.

Yazarken nazik ve tarafsız olmalısınız.

Genel itibari ile doğruluğundan emin olunmalı yani kanıtlanabilir olmalıdır eklediğiniz bilgiler.

 Nasıl Yazar Olunur?

Vikipedi her kullanıcıya editör olma olanağı sunuyor. Dileyen herkes vikipedi de editör olabilir nasıl mı? Herhangi bir içeriği düzenlemeniz yeterli. Düzenlediğiniz içerik ‘devriye ‘ adı verilen bir ekip sayesinde onayladığı takdirde artık resmen  vikipedi yazarı oldunuz demektir.

Vikipedi de amaç kesinlikle yarar sağlamak üzerinedir. Size hitabeden bir içerik değiştirmeniz için kayıtlı üye olmanız gibi bir şartta bulunmamakta. Dilerseniz üye olmadan da bilgi ekleyebileceğiniz gibi kayıtlı bir editör olarak ta Vikipedi dünyasına girebilirsiniz. Vikipedi de yazan yazarlara aynı zamanda Vikipedist veya Viki adı da verilmektedir. Hatta bir den fazla yazarla aynı konu üzerinde değişikliğe gitmeniz dahilinde tartışmaya açık olan tartışmalar bölümünde konu hakkında görüş bildirebilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video