18 Haziran 2024
Anne ve Çocuk

Yanlış Bilinen Kız Bebek İsimleri

Son zamanlarda dikkat ettiyseniz bir çok kız bebek isimlerinin anlamının cennetin kapısı, cennete ki nur, cennetteki yağmur damlası ..vb. gibi anlamları olduğunu görürsünüz.

Bunlar tamamiyle internettin kandırmacaları ne kadar işimize yarasa da çoğu zaman yanlış bilgilerinde olabileceğini unutmamak lazım.

Bir çocuk ömür boyu adının anlamını taşır. 

Çok şaşırdığım isimlerde var Ceylin yengeç yuvası demekmiş, ama hepimiz bu ismi Cennetin kapısı , cennete açılan kapı olarak biliyoruz.

Bakalım cennetin kapılarının adları nelermiş;

Kim Allah yolunda, malından iki şey harcarsa, cennetin kapılarından ‘Allah’ın kulu! Burası güzeldir, buradan girin.’ diye çağrılır. Namaz ehli olanlar / sürekli namazını kılanlar, Salat (namaz) kapısından çağrılır. Cihad ehli olanlar, Cihad kapısından çağrılır. Oruç ehli olanlar / sürekli oruçlarını tutanlar Reyyan (su içip kanan) kapısından çağrılır. Sadaka ehli olanlar /daima sadaka verenler, Sadaka kapısından çağrılır.” Bunun üzerine Ebu Bekir  “Ey Allah’ın Resulü! Anam, babam sana feda olsun, bütün bu kapılardan çağrılması için kişinin ne yapması gerekir? Bu kapıların hepsinden çağrılacak kimse var mı?” diye sordu.  Hz. Peygamber (a.s.m) “Evet, öyle ümit ediyorum ki, sen onlardan olacaksın.” buyurdu.”(Buharî, Savm, 4).

Bu hadiste, dört kapı zikredilmiştir: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka (Zekât).

Burada İslam esaslarından yalnız hac anılmamıştır.

Şüphesiz onun için de hususî bir kapı vardır.(İbn Hecer, a.g.e). Geriye üç kapı kalır ki, onlar da şunlardır: İnsanları affedenlerin gireceği kapı“Affedenler / Af kapısı”, Bir hadiste “Cennetin bir kapısı vardır, ondan yalnız affedenler girecektir.” buyurulmuştur.(İbn Hacer, a.g.e).

Bir de hesabı, azabı olmayan tevekkül ehlinin gireceği, “Eymen” kapısı.

Diğer kapı ise, Zikir veya ilim kapısı.(a.g.e).

Özetlersek: Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka (Zekât), Hac, Af, Eymen (Sağ, mübarek) ve Zikir-İlim kapısı.

Demek ki,  ehl-i ilim, İLİM kapısından girecektir.

Yani çok iyi araştırmak gerekiyor isim koymadan önce sırf Kur’an da geçiyor diye anlamsız isimler koyulmamalı ve ismin sorumluluğunun da anne-baba da olduğu unutulmamalı.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video