14 Temmuz 2024
Teknoloji

Yavaş Telefonla Nasıl Sohbet Edilir?

Düşük telefonların fakat şekilde çalışması için Facebook bir messenger uygulaması yayımladı, kullanıcı dostu olan bu messenger versiyonu, düşük internet ile bile rahatça çalışmayı hedefliyor. Yavaş internet için çözüm olarak “Messenger Lite” versiyonu bu soruna çözüm bulmayı tüm kullanıcılarına vadediyor.

Yavaş Telefonla Nasıl Sohbet Edilir?

Özellikle gelişmiş olan büyük ülkelerde daha fazla kullanılmak istenen Facebook, akıllı cihazlarda bulunan sohbet özelliğini yaklaşık 2 yıl önce messenger adlı uygulamasıyla tanıştırmıştı. Böylelikle WhatsApp gibi popüler olan hızlı mesajlaşma sistemleri ile rekabet gücünü arttıran Facebook, internet kullanıcı sayısına göre en hızlı ziyaretçi artışı gerçekleşen ülkeler için özel bir Messenger Lite uygulaması hazırladı.

Bu yeni uygulama olan Messenger Lite çok az sistem kaynağı kullandığı gibi de hem çok daha az veri kullanacak, çok yavaş olan mobil ağlarda daha hızlı çalışabilecek.

Geçtiğimiz yıl Facebook Lite isimli uygulamasıyla tüm sosyal ağ özelliklerini de aynı şekilde sunan şirket, bu uygulamada mart ayından bugüne kadar büyük ülkelerde 100 milyondan fazla aktif ziyaretçiye ulaştı. Facebook şirketi aynı zamanda internet.org uygulaması ile mobil veri parası ödemeden Facebook kullanmayı sağlamıştı.

Fakat Hindistan’da düzenleme kuruluşu ve aktivistler Şirketin Ağ prensiplerine aykırı hareket ettiğini ve 2 tabakalı internet yarattığı gerekçesiyle büyük tartışmalar başlatınca,  başta bu uygulama olmak üzere buna benzer ücretsiz olan uygulama hizmetleri yasaklandı.

Yavaş Telefonla Nasıl Sohbet Edilir? 2

Kamera Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Güncel ve yeni akıllı telefonu olmayanlar için geliştirilen Facebook Messenger Lite programı yaklaşık 10mb’den daha az yer kaplayacak. Uygulama olan Messenger for Business kullanımdaki binlerce chat botlarına tam erişim vermeyecek.

Programla metin mesajları, fotoğraf ve ağ bağlantısı gönderilebilecek ama canlı görüntülü arama yüksek bant kapasitesine ihtiyaç duyduğu için bu özellikler kullanılamayacak. Özellikle başlarda Malezya, Kenya, Venezuela, Sri Lanka ve Tunus’ta giriş seviyesi Android cihazlara download edilebilecek olan uygulama, ileri ki aylarda diğer ülkeler de kullanmaya hazır hale gelecek. Şu an gözler Facebook şirketi üzerinde bakalım kısa zaman sonra ne gibi değişiklik ve güncellemeler yapacak hep birlikte göreceğiniz bunu.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video