24 Temmuz 2024
Yeme İçme

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde yoğurt yapımı mutfak ile ilgilenen her bayanın mutlaka denediği bir deneyimdir. Genelde başarı ile sonuçlanan bu deneyim, kimi zaman hüsranla sonuçlanıp bayanların heveslerinin kırılmasına sebep oluyor. Bugün sizlerle paylaşacağımız bilgiler ve ölçüler ile ilk deneme bile olsa mükemmel bir ev yoğurdu elde edebilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen evde yoğurt nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Evde yoğurt yapmak biraz ipuçlarını dikkate aldığınızda çok kolaydır. Dışarıda satılan hazır yoğurtlardan daha sağlıklı ve daha lezzetli olan ev yoğurdu için kaliteli bir maya ve uygun kıvamda bir süte ihtiyaç duyulur. Eğer sütü iyi kaynatırsanız ve tam ısısında mayasını eklerseniz, başarısız olmanız neredeyse imkansız.

Yoğurt Nasıl Yapılır 1Evde yoğurt yapımı için; 3 litre süt, 2 yemek kaşığı susuz yoğurt yeterli. Yoğurt mayalamak için mutlaka açık olarak satılan günlük taze sütleri kullanmalısınız. Hazır, pastorize sütler ile ev yoğurdu yapılmaz. Eğer imkanınız varsa bu 3 litre sütün 2 litresini koyun, 1 litresini inek sütü olarak satın alırsanız, daha lezzetli bir yoğurt elde edebilirsiniz. Mayalama için kullanacağınız 2 yemek kaşığı yoğurdun da mutlaka doğal olmasına ve susuz olmasına dikkat edin. Eğer sulu ise yoğurt, miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.

Evde yoğurt yapmak için satın aldığınız sütü ilk olarak tencere içinde kaynatın. 7 dakika kadar kısık ateşte kaynattığınız sütü vakit kaybetmeden mayalama yapacağınız kap içine alın. Burada eğer cam borcam ya da kavanoz kullanırsanız, yoğurdunuz daha kıvamlı ve daha lezzetli olacaktır. Kaba aldığınız sütü arada derece ile kontrol edin. Evde yoğurt yapma için sütün en ideal derecesi 43-44 derecedir. Eğer evde dereceniz yoksa serçe parmağınızı sütün içine koyun ve 7’ye kadar sayın. Bu sürede parmağınız yanmadıysa mayalanma zamanı gelmiş demektir. Yoğurt mayasını bir kap içinde hafif sulandırın ve yavaşça kap yanından kaymağı bozmadan ekleyin. Kabın alt kısmından hafifçe karıştırıp mayanın yayılmasına yardım edin. Sütün içine mayayı ekledikten sonra üzerini kapatın ve etrafını sarın. Eğer kışın mayalama yapıyorsanız mutlaka battaniye ile de sarın.

Yoğurt Nasıl Yapılır 2Evde yoğurt mayalama süresi mevsime göre değişir. Eğer yazın mayalama yaptıysanız mutlaka 5 saat sonra buzdolabına kaldırın. Kışın ise 6 saatten az mayalama yapmayın. Mayalanma sırasında mutlaka sıcak bir ortam sağlanmalı. Mayalanma süresinin sonunda ev yapımı yoğurt hemen tüketilmemeli. Tam kıvam alması için ağzı kapalı şekilde buzdolabında bekletilmeli. 1 gün buzdolabında suyunu çekene kadar bekletilen yoğurt ertesi gün tüketilebilir.

Verdiğimiz bilgilere göre dikkatli şekilde yoğurt mayaladığınız halde tutmadıysa, malzemeleri değerlendirebilirsiniz. Tutmamış olan yoğurdu büyük bir tencere içine alıp kaynatarak çökelek elde edebilirsiniz. Bu çökelek de çok lezzetli ve doğal oluyor. Aynı işlemi ekşiyen yoğurtlar için de yapabilirsiniz.

Ev yoğurdu özellikle küçük çocuğu ve bebeği olan annelerin çok işine yarar. Bebeklerine her şeyin en doğal ve tazesini vermek isteyen anneler, minik kavanozlarda günlük olarak yoğurt mayalayıp çocuklarına bunu yedirebilir. Küçük kavanozlar için mayalama çay kaşığı ile yapılır ve aynı işlemler tekrar edilir.

Yoğurt Nasıl Yapılır 3Yoğurt mayalama sırasında dikkat edilmesi gereken konuların başında sütün iyi kaynatılması gelir. Süt ne kadar iyi kaynatılırsa o kadar lezzet yakalanır. İkinci dikkat edilmesi gereken konu ise mayalamanın başka bir kapta yapılması. Ne kadar küçük detay gibi görünsede bu ince detay yoğurdun ekşimemesi için önemlidir. Mayalanma sırasında yoğurdun taşınmaması, çalkalanmaması, kapağının açılmaması da diğer dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılabilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video