Boy Nasıl Uzar

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2016 Ekleyen: Yasemin İSMAİL


Boy uzunluğu genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme, doğru egzersiz ve kemik gelişimi için destekleyici vitamin ve mineralleri  almaktan geçiyor. Ailesi çoğunlukla uzun boylu bireylerden oluşan bir kişinin de uzun boylu olma ihtimali yüksektir. Ama yine de bebeklik çağından başlayarak edinilen beslenme alışkanlıklarının ve yapılan egzersizlerin de payı büyüktür. Çocuğu uzun boylu olsun isteyen ebeveynler boy nasıl uzar boy uzatma formülü nedir, boy uzatma teknikleri nelerdir sorularına yanıt ararlar. Sahiden de boy nasıl çabuk uzar, genetiğin dışına taşıp bu konuda kişisel çabayla yapılacak bir şeyler var mıdır? Genetik, beslenme ve spor bir arada olduğunda boy uzamasını olumlu yönde etkileyen faktörler bir araya gelmiş olur. Şimdi bir bakalım nasıl boy uzar, boy uzatmak için neler yapılabilir...

Dengeli Beslenme:

 • Boy uzamasında, doğumdan ergenlik çağına kadar olan dönemdeki beslenmenin etkisi oldukça önemlidir.
 • Boyunuzun uzaması için yapabileceğiniz en önemli şey, yeterli protein, karbonhidrat ve kalsiyumu aldığınızdan emin olmaktır.
 • Kahvaltılarınızda süt, peynir, yoğurt, yumurta, zeytin gibi yiyecekleri mutlaka bulundurmalısınız.
 • Yeşil yapraklı sebzeleri de bol bol tüketmeye dikkat etmelisiniz.
 • Süt ve süt ürünlerinin boyun uzamasında ne kadar etkili olduğunu söylemeye sanırız gerek yok.

Uyku:

 • Bilmelisiniz ki, büyüme hormonu özellikle geceleri uyurken serbest kalır. 
 • Büyüme hormonu üretimini en yüksek seviyeye çıkartmak için her gün mutlaka, 8-9 saat sağlıklı ve düzenli uyku uyumak gereklidir.

Egzersiz Ve Spor:

 • Ergenlik ve büyüme çağında basketbol, yüzme, voleybol ve jimnastik gibi sporlar yapmak boyunuzun uzamasına katkı sağlayacaktır.
 • Büyüme çağından sonraki dönemlerde bile pilates gibi sporlar sayesinde boyun birkaç cm uzadığını siz de duymuşsunuzdur. Doğru duruş yöntemi ve omuriliğin doğru konumlanmasının bir sonucu olarak böyle bir etki söz konusu olabilir.

Genetik ve Çevresel Faktörler

 • Ailemizdeki bireylerin gen ve kalıtım özellikleri boy uzunluğumuzun belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir.
 • Genetik yapı dışında, içinde bulunduğumuz çevrenin iklim, sıcaklık ve bunun gibi özellikleri de boy uzunluğunu etkilemektedir.

Sigara Alkol Ve Zararlı Maddelerden Uzak Durmak:

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durmanız, boyunuzun uzaması açısından da önemlidir.

Boy Uzatma Ameliyatı

 • Boy uzatma ameliyatları, estetik amaçlardan ziyade, kişinin yaşam konforu gözetilerek yapılmaktadır.
 • Boy kısalığının, kişide psikolojik olarak ruhsal problemler yarattığı tespit edilirse de bu ameliyat uygulanabilir.
 • Boy uzatma ameliyatları ciddi ameliyatlardır ve yaklaşık olarak 1 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır.

Boy nasıl uzar bitkisel çözümleri var mıdır derseniz, evet vardır. Tabii ki bu tür çözümlerden çok fazla beklenti içine girmemek gerekir; zira genetik ve beslenmenin boy uzamasındaki etkileri çok daha etkilidir ama bitkisel çözümler de az da olsa etki edebilir.

Melisa çayı, biberiye çayı gibi bitki çaylarından içmek; uskumru, kefal, somon, hamsi, palamut gibi yağlı balıklardan haftada 2-3 kez tüketmek, protein ağırlıklı besinler ve kru yemişlerden düzenli olarak tüketmek; ceviz, antep fıstığı, ananas, badem, tavuk ve hindi eti, arı sütü, bıldırcın yumurtası, kivi, polen, kırmızı et, çam  balı, karaciğer, dalak, kemik iliği gibi besinleri büyüme çağında sıkça tüketmek boy uzamasını tetikleyecektir.

Bunun haricinde 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 tatlı kaşığı toz çemen otu ve sızma zeytinyağını karıştırarak eklem yerleri, dizler, dirsekler ve topuklara masaj yapmak etkili bir yöntemdir. Ama bu karışımı hazırladıktan sonra demlenmesi ve iyice karışması için yaklaşık 5 gün beklemek gerekecektir.

Boy Uzatma Hareketleri

Boy uzamasında etkili unsurlardan birisi de boyun azamasında etki eden egzersiz hareketlerinden istifade etmektir. Yüzmek, basketbol ve voleybol oynamak, yükseğe sıçramak, pilates yapmak ve barfiks çekmek de büyüme çağında boy uzamasına olumlu etki eden faktörler arasında sayılabilir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...