Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2017 Ekleyen: admin


Çamaşır suyu, ev temizliklerinde olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Her ev hanımının vazgeçemediği bir ürün olarak karşımıza çıkar. Evin hijyeni açısından son derece önemli bir yer tutan çamaşır suyu, bazı durumlarda lekeleri ile baş başa kalmamıza sebebiyet vermektedir. Farkında olunmadan ya da bir hata sonucu çamaşır suyu dökülebilir, damlayabilir. Bu tür durumlarda ise giysilerde, ev eşyalarında çirkin bir görüntü bırakabilir. Bu beyaz lekelerinde temizliği ve çıkarılması son derece zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir kabus gibi çamaşır suyu lekeleri son derece titizlikle çıkarılması gerekir. Şunu unutmamak gerekir: Çamaşır suyunun kimyasal bir reaksiyon olması sonucunda kumaştan asla çıkarılmaz. Sadece o lekenin bulunan kısmı sadece gizlemek amaçlanmaktadır. Lekenin kamufle etmek gerekmektedir.

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkarılır diyorsanız, yapmanız gereken yazımızın tamamını okumanız gerektiğidir. Yazımızı bitirdikten sonra çamaşır suyu lekelerinin artık zor bir leke olmaktan çıkaracaksınız. Kolay bir şekilde işlemleri yürüterek çamaşır suyu lekesi nasıl kapatılır öğreneceksiniz.

Çamaşır suyu lekelerinin görünmemesi adına yapılan klasik bir yöntem vardır. Klasik yöntem kıyafetlerin yamalanması ile sonuçlanmaktadır. Leke yok etmek ya da kıyafet tamirlerinde son derece eski bir yöntem olarak karşımıza çıkan yama tekniği ile çamaşır suyu lekesinin bulunduğu kısma hızlı bir şekilde görünmez bir hale getirebilirsiniz. Kıyafetinize uygun olarak seçeceğiniz bir yama ile lekenin olduğu kısmı yamalayabilirsiniz. Kıyafetinizi çöpe atmak yerine, dilediğiniz bir yama şekli ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tek lekenin bulunduğu kısma uygulamanıza gerek yoktur. Yama şeklini kıyafet üzerinde farklı yerlere uygulayarak, farklı bir desen çıkarabilirsiniz. Bu şekilde kıyafetiniz son derece şık bir hale gelecektir.

Kıyafetleriniz üzerinde kesme işlemi gerçekleştirerek çamaşır suyu lekesinden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bir pantolon üzerine damlayan çamaşır suyunu, lekenin olduğu bölümden keserek bir şort haline getirebilirsiniz. Bir tişört üzerinde aynı işlemi gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Tişörtün lekeli kısmını keserek, beli açık bir tişört haline getirebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?Kıyafetinizin komplesini çamaşır suyuna batırabilirsiniz. Kıyafet üzerinde tek bir damla ile oluşan renk farklılığını, tamamen renk farklılığı ile oluşturabilirsiniz. Kıyafetinizi komple bir şekilde çamaşır suyu üzerine yatırmanız yeterli olacaktır. Yatırdıktan sonra belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Renkli bir hale gelecek olan tişört sizlere farklı bir hava katacaktır.

Kıyafetleriniz üzerinde oluşan bir lekenin en normal çaresi, kumaş boyası olabilir. Kumaş boyası sizlere bir çare olacaktır. Pamuk türüne önem vermeniz gerektiğiniz bu işlemler sırasında fark edebilirsiniz. Keten ya da pamuk kumaşlı bir kıyafetiniz üzerinde kumaş boyasını kullanabilirsiniz. Kıyafetinize ait bir kumaş boyası seçmenizin yanında birde fırça almanız gerekmektedir. Uygulaması son derece basit olan kumaş boyasını sadece kıyafetinizin lekeli kısmınıza sürmeniz yeterli olacaktır. Daha farklı bir tarz yaratmak isterseniz, kumaş boyasını sadece lekeli olan kısımdan ayrı olarak da sürebilirsiniz.

Gömlek, ceket ya da kot pantolonlarınızın üzerinde oluşan bir çamaşır suyu lekenizde son derece pratik bir şekilde yapabileceğiniz bir imkan bulunmaktadır. Aksesuarlar ve süslemeler ile lekeli olan kısmı kapatabilirsiniz. Rozet, broş, pul ya da boncuk gibi aksesuarlar sayesinde lekeli kısmı kapatabilirsiniz. Kıyafetleriniz üzerinde kendi tasarımınızı yapabilir, son derece şık bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu sayede hem kıyafetinizi çöpe atmamış olursunuz, hem de sizin elinizden, özgün bir kıyafet tasarlamış olursunuz. Artık çamaşır suyu lekesi çıkar mı diye düşünmenize gerek kalmamıştır. Bu işlemler sayesinde son derece çözüm odaklı işlemler yapabilirsiniz.

9 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...