14 Temmuz 2024
Genel

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekelerini çıkarmak her kadının başlı başlına yaşadığı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ bazlı olarak üretilen, makyaj malzemelerinin genellikle kaçınılmaz bir yan etkisi olarak zor durumlarda bırakan bir üründe fondötenlerdir. Makyajlar sırasında fondötenden nasıl kurtulacağını bilmek gerekmektedir. Genel lekeler gibi fondöten lekesi de, erken olarak müdahale edildiği taktirde çok basit bir şekilde çıkacaktır. Herhangi bir kıyafetinize bulaştığı taktirde, ilk önce yapmanız gereken, kıyafetinizin yıkama talimatlarına bakmanız gerektiğidir. Yıkama talimatları sırasında yaşanacak bir sorun kıyafetinizin komple mahvolmasına sebebiyet verecektir. Eğer kıyafetinizin son derece narin bir kumaştan yapıldığını bilmiyorsanız, son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Kuru temizle isteyen kıyafetlere hiç dokunmadan direkt olarak kuru temizlemeciye götürmeniz sizin en doğru tercih olacaktır.  Her zaman en doğru tercihi yaptığınız taktirde fondöten lekeleri kolay çıkacaktır.

Kumaş türlerine göre değişiklik gösterilen kıyafetlerin, ipek, yünlü kumaş ya da şifon türlerinde makine tarafından yıkanmayanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Leke üzerine yapmanız gerekenler arasında, kuru temizleme spreyi ile yumuşak bir fırça sizin işinize yarayacaktır. Leke üzerinde sadece yapmanız gereken, hafif ve narin bir şekilde fırçalama işlemi gerçekleştirmektedir. Fırçalama işlemi sonrasında yapmanız gereken, bir bez yardımıyla leke üzerinde yer alan nemler alınmalıdır. Bu işlemi leke geçene kadar tekrarlayabilirsiniz. En fazla 4 ya da 5 kere tekrarlamanız yeterli olacaktır. Leke geçtiği taktirde, leke olan bölgenin suda durulanması gerekmektedir. Daha sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Kıyafetten Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır

Kumaş türleri arasında yer alan, pamuk, polyester ve naylon kumaşların fondöten lekesi çıkarmak için son derece basit işlemler yapmanız gerekmektedir. Yıkanması basit bir şekilde gerçekleştirilen kumaşların, yumuşak bir fırça yardımıyla, sirkenin leke üzerine damlatılması ile fırçalanması sayesinde başlar. Leke üzerinde fazla bir dağılım göstermeden fırçalama işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra ılık bir su yardımıyla lekeli olan bölge durulanmalıdır. Lekenin geçmediği taktirde bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Durulanan kıyafetlerin, çamaşır makinesine atarak uygun bir sıcaklık üzerinden yıkanma işlenmeleri gerçekleştirebilir.

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?Bu işlemler üzerinde tam olarak sonuç alamadıysanız, tıraş losyonu yardımıyla köpürtme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Köpürtülen losyonun leke üzerinde teması gerçekleştirilmelidir. İçerisini az bir şekilde alkol katılabilen bu karışım üzerinde lekeler son derece kolay bir şekilde çıkacaktır. Bu işlemler sonucunda yine çamaşır makinesine atarak, kıyafetiniz tertemiz bir şekilde çıkacaktır.

Yağlı fondötenlerin bulaştığı bir kıyafet üzerinde, bulaşık makinesi deterjanı ile lekenin çıkarımını sağlayabilirsiniz. Leke çıkarma işleminde ovalama işlemlerini son derece narin bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Lekenin, kıyafet üzerinden başka noktalara teması yapılmamalıdır. Daha sonra işlemin tamamlanması için çamaşır makinesinin içerisine atılarak, yıkanma işlemi tamamlanmalıdır.

Deri ve süet kumaşlar üzerinde fondöten lekesi çıkarmak istediğiniz taktirde, bir parça bez size yardımcı olacaktır. Ilık bir su içiresine, yumuşak bir sabun eklemeniz ile suyun köpürtülmesi sağlanmalıdır. Köpüklerin bezler yardımıyla deri üzerine dikkatli ve son derece narin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Kuru bir bez yardımıyla, deri üzerinde yer alan ıslaklık alınmalıdır. Deri kıyafetler için özel olarak üretilen temizleme ve bakım ürünleri sayesinde de bu işlemleri kısa süreler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle deri tarafından üretilen kıyafetlerinizin zarar gelmesini engelleyebilirsiniz. Deri kıyafetinize hem bakım yapmış olursunuz hem de fondöten lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? 1Halıdan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır

İlk olarak yapmanız gereken, ılık sabunlu bir su ile lekenin çıkarılması sağlanır. Ovalarken çok dağıtmamanız gerekmektedir. Dairesel bir hareket ile ovalama işlemleri gerçekleştirdikten sonra, yumuşak bir bez ile silme işleminizi yapmanız yeterli olacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video