Emre Aydın Kimdir

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2015 Ekleyen: Sinem Demirdöven2 Şubat 1981 tarihinde Isparta’da doğan Emre Aydın; 2002 yılında, 6.cadde isimli grubu ile Türkiye çapında düzenlenen " Sing Your Song " beste yarışmasında 1574 adayı geride bırakarak " Dönersen " parçası ile birinci oldu.

Grubun ilk ve tek stüdyo albümü 2003 yılında piyasaya çıktı.

Emre Aydın; 2006 yılında Hareket Vakti cover'ı dışında tüm söz ve müziklerin kendisine ait olduğu “ Afili Yalnızlık ” adlı ilk solo albümünü yayınladı.

Yalnızlık temasını işlediği albüm hem performansı hem de çarpıcı şarkı sözleri ile büyük beğeni topladı.

“ Afili Yalnızlık ”, “ Kim Dokunduysa Sana Ona Git ”, “ Git ”, “ Belki Bir Gün Özlersin ”, “ Dayan Yalnızlığım ” ve “ Bu Kez Anladım ” adlı parçalar kliplendirildi.

Bu albümle yakaladığı başarısını " Yılın En İyi Rock Müzik Sanatçısı ", " Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı ", ‘’ Yılın En İyi Parçası ’’, ‘’ Yılın En İyi Albümü ’’, ‘' Yılın En İyi Video Klibi ’’ gibi 50’ye yakın ödülle perçinledi.

2008 yılında MTV tarafından her sene düzenlenen Avrupa Müzik Ödülleri'nde ( EMA ) önce “ Türkiye’nin En İyi Sanatçısı ” ardından Liverpool'da yapılan finalde 21 ülkenin birincisini geride bırakarak “ Avrupa’nın En İyi Sanatçısı ” ödüllerine layık görüldü.

Böylece Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Sanatçının 2009 yılında çıkardığı “ Falling Down ” isimli single Türkiye’de ve yurt dışında dijital ortamda satışa sunuldu ve dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.

2010 yılında Emre Aydın, teması efkar olan 2.solo albümü “ Kağıt Evler ”i, İsveç’te Kelly Clarkson, Eagle Eye Cherry, Sinead O'Connor, Santana gibi dünyaca ünlü sanatçıların da albüm kayıtlarını yaptığı " Mr Radar Music Stüdyoları "nda, Mats Valentin prodüktörlüğünde hazırladı.

Cemali’nin “ Duymak istiyorum ” parçası hariç yine tüm söz ve bestelerin Emre Aydın’a ait olduğu “ Kağıt Evler ”in çıkış parçası “ Bu Yağmurlar ” albüm öncesi radyolar ve dijital ortam üzerinden müzik severlerle buluştu.

1 Nisan 2010'da yayınlanan Kağıt Evler albümündeki " Bu Yağmurlar ", " Alıştım Susmaya ", " Hoşçakal ", " Son Defa " ve " Tam Dört Yıl Olmuş Dün " adlı şarkılara klip çekildi.

Sanatçı, 2012’nin Mart ayında iki şarkıdan oluşan “ Beni Biraz Böyle Hatırla ” isimli single’ını yayınladı.

Emre Aydın ve menajeri Fadıl Dinçer'in ortaklığında kurulan 565 adlı yapım şirketinin ilk projesi niteliğinde olan single’ın çıkışı, bir Gülden Mutlu şarkısı olan “ Soğuk Odalar ” ile yapıldı.

Prodüktörlüğünü Mustafa Ceceli’ nin yaptığı “ Soğuk Odalar ” şarıkısına Gülden Mutlu vokaliyle de Emre Aydın’a eşlik etti.

Single’a ismini veren “ Beni Biraz Böyle Hatırla ” isimli şarkının prodüktörlüğünü ise Selim Öztürk üstlendi.

Single, fiziksel çıkışından bir hafta önce yayınlandığı tüm dijital platformlarda rekor bir dinleyici sayısına ulaştı.

Emre Aydın'ın Mats Valentin ve Mustafa Ceceli prodüktörlüğünde hazırlanan üçüncü solo albümü " Eylül Geldi Sonra " 17 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı.

Çalışmaları İsveç ( Stockholm ) ve İstanbul'da tamamlanan albümde ' zaman ' temasını ele alan Emre Aydın, söz ve müziği kendisine ait şarkıların yanı sıra; Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli'nin " Belalım " şarkısına da albümünde yer verdi.

Albümün ilk video klibini " Eyvah " adlı şarkısına çeken Emre Aydın; yayınlanmasının hemen ardından dijital ve fiziki satış listelerinde hızla zirveye yükselen albümü sonrası tanıtım projeleri ve konserlerine devam etmektedir.


Sanatçımızın Sosyal Medya Hesapları:

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...