Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Gaz sancısı oldukça zorlayıcı bir durumdur. Yetişkinlerde gaz sancısı en az bebeklerde görüldüğü kadar sık olmaktadır. Bu da günlük yaşamı olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu sebeple gaz yapan besinlerin tespit edilmesi ve o besinlerden uzak durulması çok daha doğru olacaktır.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 1

Yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Farklı yöntemlerin bir arada uygulanması gaz sancısını azaltacaktır. Bu yöntemlerden ilki ılık su içmektir. Bu suyun yavaş yudumlarla içilmesi gaz sancısının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra gaz yaptığı bilinen yiyeceklerden bir süre uzak durulması gaz sancısı oluşumuna engel olacaktır. Karın bölgesine yapılan masajlarında gaz sancısına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra bazı bitki çayları da gaz oluşumuna engel olmaktadır. Bunlar papatya ve nane gibi rahatlatıcı çaylardır. Bu çaylar gaz sancısı esnasında da oldukça etkili olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir sorusu yeni anne ve baba olmuş ebeveynler için en kritik sorulardan bir tanesidir. Çoğu zaman zor dönemler yaşatan gaz sancısı için bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki annenin beslenmesi ile alakalıdır.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 2

Emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gaz problemine büyük yarar sağlayacaktır. Bu sebeple kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi gaz yapma olasılığı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra günde 1 ya da 2 fincan rezene çayı tüketilmesi bebekte oluşacak gazı minimum seviyeye indirecektir.

Tüm bunlara rağmen gaz sancıları azalmıyor ise klasik bir hareket olan sırt ovalama oldukça etkili olacaktır. Bebeğin sırtının ovalanması ve kucakta tutulması gaz çıkarma sürecini hızlandıracaktır. Aynı amaçla bebek arabası da kullanılabilmektedir. Bebek arabaya konmalı ve yavaş hareketlerle ileri geri sallanmalıdır. Bu yöntem gaz sancısının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

8 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...