Yaş Pasta Keki Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 4 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Yaş pasta keki nasıl yapılır diye merak ediyor musunuz? O halde yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz. Her türlü pasta keki nasıl yapılır sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Pandispanya olarak bilinen yaş pasta keki için gerekli olan malzemeleri verdikten sonra hazırlanışını da kısaca tarif etmek istiyoruz.

Yaş Pasta Keki Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan yaş pastanın en önemli aşaması kekinin hazırlanışıdır. Kekin kıvamında yapılamaması durumunda arzu edilen lezzeti yakalamak çok zor olacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak kek yapmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Yaş pasta keki için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir.

  • 3 adet yumurta
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Yukarıdaki malzemeleri hazırladıktan sonra yaş pasta keki yapımı için işlemlere başlayabilirsiniz. İlk olarak şekerle birlikte yumurtaları karıştırın ve 3-4 dakika kadar mikser yardımı ile iyice çırpın. Daha sonra sıvı yağ, vanilya, kabartma tozu ve unu ilave ederek ortalama 18 cm çapa sahip altı yağlanmış bir tepsiye boşaltın. Bu işlemler sırasında fırınınızı 170-180 derece civarında ısıtmış olmanız gerekmektedir. Önceden ısıttığınız fırının içerisinde tepsinizi koyun ve 20-25 dakikaka kadar pişirin.

Bu sürenin sonunda tepsinizi fırından alabilirsiniz. Fırından aldıktan sonra bir müddet soğumasını beklemeniz gerekiyor. Kekin yeteri kadar soğuduğunu kontrol ettikten sonra kalıptan çıkarın ve ince kat şeklinde keserek üzerini alın. Daha sonra 2 ya da 3 kat olacak şekilde kullanabilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu özel yaş pasta keki ile yaş pasta keki tarifi ortaya çıkmış olacaktır.

Yapacak olduğunuz yaş pastaları daha lezzetli hale getirmek, farklı ürünlerle zenginleştirmek sizin elinizdedir. Bu konuda kendine güvenen ve hamaratlı olduğuna inanan hanımları göreve çağırıyoruz. İster vermiş olduğumuz bu tarif çerçevesinde, ister farklı aşçıların tariflerinden, isterseniz de kendi özel yeteneklerinizden esinlenerek çok daha farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

Yaş Pasta Keki Nasıl Yapılır? 1

Yaş pasta kekini kıvamında ve tadında hazırladıysanız, geri üzerine ilave edeceğiniz krema, meyve ya da benzer süslemeler kalacaktır. Bu noktada kararı tamamen size bırakıyoruz. İster meyveli, isterseniz de kakaolu yaş pastalar yapabilirsiniz. Günümüzde çok farklı yaş pasta tarifleri, içerikleri ve lezzetleri sunulabilmektedir. Yaş pasta yapımında sabit bir kalıp söz konusu değildir. Ancak, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yaş pasta kekinin iyi bir şekilde yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde, istenilen lezzeti yakalamanız çok zor olacaktır.

Yaş pasta konusunda sınırsız bir özgürlüğe sahipsiniz. Limonlu, portakallı, barbie, havuçlu cevizli, bitter çikolatalı, muzlu, vanilyalı, meyveli ve bunun gibi daha pek çok farklı şekillerde pasta yapmak mümkündür. Pasta yapımı konusunda Türkiye’nin en meşhur aşçılarından biri olan Oktay Usta’nın özel tariflerinden faydalanabilirsiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz yaş pasta keki tarifi de yine Oktay Usta’ya aittir.

Bu bilgiler ışığında yaş pasta keki nasıl yapılır oktay usta tarifi hakkında bilmediklerinizi öğrenmiş oldunuz. Oktay Usta, Türk yemek kültürüne farklı zenginlikler katmaya çalışmış ve özellikle tatlılar konusunda hanımların bir numaralı yardımcısı olmayı başarmıştır. İnternet teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte hemen herkes bu tarz ünlü aşçıların tariflerine kolay bir şekilde ulaşabilir duruma gelmiştir.

Yaş Pasta Keki Nasıl Yapılır? 3

Sizde farklı lezzetleri tanımak, kişisel olarak evinizde denemek ve konuklarınıza yeni lezzetler sunmak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Yaş pasta keki ve bunun gibi daha pek çok farklı lezzetin taiflerini sizler için paylaşmaya devam ediyor olacağız.

4 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...