27 Şubat 2024
Oyun

101 Okey Nasıl Oynanır

101 okey, normal oynanan okeye benzeyen ancak bazı özel kuralları bulunan bir eğlence oyunudur. Okey sevenlerin çok hoşuna giden bu oyun türünde, perler, tahta masa üzerine açılarak oynanır. Mutlaka 4 kişi ile oynanması gereken oyunda amaç yere perler açarak ıstakada bulunan taşlarının sayısını azaltmak ve en son ıstakada hiç taş kalmadan açmak. Eğer sizden önce birisi ıstakasını boşaltırsa, ceza hanenize ıstakada kalan taşların toplamı kadar sayı yazılır. Açan kişinin ise ceza hanesinden 101 sayı düşülür.

101 Okey Nasıl Oynanır 2Okey 101 temelde normal okey gibi oynanan bir oyundur. Oyuncular belirli kurallar çerçevesinde yere taş açabilir, soldan taş alabilir. İlk açılış kuralı olarak taş çekebilmek için mutlaka yere bir per açmalı ya da oluşturulan perlere ekleme yapılmalıdır. Aksi halde oynayamadan sıra diğer oyuncuya geçer. Normal okeyden farklı olarak 101 okeyde herkese 21 adet taş başlayacak olan kişiye 22 adet taş verilir. Yere atılan taş eğer alınırsa mutlaka masa üzerine per oluşturmak için sıralanması gerekir. Normal okeyde oluşturulan 12-13-1 peri bu oyunda geçerli değildir ve aynı şekilde gösterge de 101 okeyde yer almaz. Oyunun bitiminde yere per ya da çiftleri açıp son taşınızı attıktan sonra ceza hanenizden 101 puan düşülür. Kişilerin isteklerine göre 3-5-7-9 el olarak 101 okey oynanabilir. Oyun sonunda kimin ceza sayısı daha az ise o kazanmış sayılır.

101 Okey Kuralları

Daha çok sanal ortamda oynanan 101 okeyin kendine has kuralları vardır. Şimdi maddeler halinde genel ve 101 okey kuralları hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.
Yere per olarak farklı rek gruplarından aynı sayılar ya da aynı renk gruplarından seri sayılar açılabilir.

Normal okeydeki gibi göstergeli oyun ve 12-13-1 serisi de bu oyunda söz konusu değil.
Yere açılan perler toplanamaz. Eğer böyle bir şey yapılırsa oyuncuya 101 ceza puanı verilir.
Daha önceden yere açılan çift ya da perlere ekleme yaparak oyuna devam edin.
İlk olarak soldan taş çekebilmek için yere mutlaka bir per ya da çift açılmış olması lazım. Aksi halde sadece yerden taş alabilir.

101 Okey Nasıl Oynanır 1

 • Yere per ya çifleri açtıktan sonra elinde son bir taşı kalan oyuncu bunu bir sonraki oyuncuya atıp açabilir.
 • Normal okeyde olduğu gibi çifte gitme bu oyunda da var. Elinizde 5 adet çift varsa bunları masa üzerine açabilirsiniz.
 • Açan kişi çiftle ya da okey atarak bitirdi ise rakiplerinin cezaları 2 katı olarak yazılır.
  Oyun sonunda ıstakalar açıldığında bir oyuncuda okey kalmışsa ceza sayısı olarak aldığı puanın üzerine 101 sayı daha yazılır.
 • Oyun sonunda yere hiç çift ya da per açmayan oyuncunun ıstakasına bakmadan ceza sayısı 202 yazılır.
 • Açan oyuncunun ceza sayısından 101 düşülür.
 • Yerde açılan perler arasında eğer okey varsa ve okey yerine geçen taş oyuncunun ıstakasında varsa bunu değiştirip okeyi alabilir.

101 okey nasıl oynanır konusunda kısa bilgileri elimizden geldiğince sizlerle paylaştık. Oyun konusunda daha fazla detaylı bilgi sahibi olmak için mutlaka oynamanız gerekir. Klasik okey gibi zamanla ustalaşacağınız bu oyunu okeyden daha fazla seveceksiniz. Bu oyun sırasında elinizde bulunan taşlardan büyük olanları mümkün olduğunca yere açmaya çalışın. Böylece her hangi bir açma durumunda daha az ceza alırsınız. Bu oyun için son olarak çift açmak ya da okey atmak yerine normal açmayı tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü; normal okeye göre takibi daha kolay olan 101 okeyde çift yaparak eli açmak ve okey atarak oyunu tamamlamak daha zordur.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video