15 Temmuz 2024
Genel

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

Dini bir kavram olan akika kurbanı nedir sorusunun cevabı çocuk sahibi olan insanların bu nimete karşılık Allah’a bir şükür niyetiyle kurban kesmesidir.

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

Baktığımız zaman akika kurbanı nasıl kesilir diyanet işlerine göre zamanı belirli olan bir adet değildir. İsterseniz kurban bayramı zamanında isterseniz bebek yeni doğduğun da isterseniz bebeğin doğumunun üzerinden süre geçtiğinde akika kurbanı diyanet işlerine göre kesilebilir. Eğer akika kurbanı nasıl kesilir nedir diyor iseniz akika kurbanı çocuk doğumuna özel bir kurbandır.

Akika Kurbanı Nasıl Niyet Edilir?

Kurban kesilirken yapıldığı gibi, akika kesilirken de akika kesmeye niyet edilmelidir. Akika keserken besmele getirip daha sonrasında gerekli olan akika duası okunur. Allah’ım şu hayvan şu kişinin akikasıdır ile başlayan dua okunarak hayvan kesilir. Peygamber efendimiz de akika kesmiştir. Yani akika kesmek dini açıdan doğru bir ibadettir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika kurbanını isterseniz kurban zamanın da isterseniz de normal bir zaman da kesebilirsiniz. Yani akika kurbanı sizin istediğiniz bir vakitte gerçekleştirebileceğiniz bir niyettir. Peygamber efendimiz kendisi için akika kurbanı kesmiştir.

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir? 2

Yani yaşlı bir kimsenin kendisi için akika kesmesi son derece iyi bir şeydir. Aynı zaman da çocuğunuz belirli bir yaşa gelse bile onun için akika kurban etmeniz uygun bir davranıştır. Önemli bir nokta da şudur ki eğer akika kurban edeceğim derseniz istediğiniz vakitte, akika hayvanı kurban edeceğim derseniz de kurban bayramın da kesmeniz gerekir. Akika yerine bedelini fakire vermek uygun bir davranış değildir. Başka bir nokta ise ölmüş çocuk için akika kesilir mi? Ölmüş olan çocuğunuz için akika kesmek son derece doğru ir davranıştır ve şefaat etmesine yarar.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video