23 Temmuz 2024
Genel

Alışverişte Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalıdır?

Gerek günümüzün en büyük trendlerinden olan sanal ortam üzerinden, gerekse mağazalar aracılığıyla yapılan alım satım işlemleri esnasında izlenilen ödeme yöntemi, çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu noktada ise karşımıza çıkan ve en çok tercih edilen yöntem, su götürmez bir gerçeklikle kartlar olmaktadır.

Alışverişte Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalıdır?

Bankaların pos cihazı adı verdikleri sistem üzerinden, şifre kullanarak veya şifresiz tercih edilmesi durumunda, kimlik gösterimi ve imza karşılığında bu hizmetten yararlanmak mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden ise şifre kullanımı zorunlu olup, bazı sitelerde 3D adı verilen güvenli platformlar üzerinden, cep telefonuna onay kodu gönderilmesi suretiyle, bankanın müşteriye tanımlamış olduğu limitler dâhilinde kullanım yapılabilmektedir

Bankaların ve mağazanın satış politikası çerçevesinde tek çekim, ya da taksitli olarak faydalanılan bu hizmet ile tüketiciye alım ve ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Fakat şu da bir gerçek ki; bu hizmet, çoğu zaman yanlış kullanım neticesinde maddi külfete de dönüşebilmekte ve alım gücünün üzerinde yapılan harcamalar, ekonomiyi baltalamaktadır. Bu sebeple gereksiz, fazla sayıda kart bulundurulmamalı ve ödeme gücünü kat be kat aşan limitlerde işlemler yapılmasından kaçınılmalıdır.

Geçmişte her sektörde çok fazla sayıda taksit yapılabilmekteyken, getirilen kısıtlamalar ile telekomünikasyon, gıda, temizlik maddeleri, kuyum gibi sektörlerde taksit yapılması yasaklanmıştır. Limitler de düşürülmüştür. Tüketicilerin bu hususlara dikkat ederek, kullanımlarını limitleri dâhilinde yapmaları avantaj sağlayacaktır.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dikkat edilmediği takdirde ise ödemeler zorlaşmakta ve ödeme gücünü aşan borçlar neticesinde işleyen faizler, tüketicinin belini bükmektedir. Bu ise kart kullanımını bir dezavantaja dönüştürmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Alışverişler esnasında kendini kaybetmeden, ödeme gücünü çok aşmadan kullanım yapılmalı. Ayrıca sanal veya gerçek, mağazalarda işlem güvenliğine çok dikkat edilmelidir. Bu sebeple şifre kullanılmalı ve özellikle internetten yapılan alışverişlerde 3D güvenlikli site ve platformlar tercih edilmeli, gerekirse sanal kart kullanılmalıdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video