18 Haziran 2024
İlişkiler

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır

Günümüzde evliliklerden çok boşanma davaları görülmekte ve her 5 çiftten 1’i  boşanmaktadır.

Birbirini tanımadan evlenmek, bir anlık aşkın gözü kör etmesi, evlendikten sonra psikolojik veya maddi-manevi şiddet ve hakaret boşanma davalarının artmasına neden oluyor.

İki tarafında anlaşamadıkları konusunda hemfikir oldukları durumda anlaşmalı boşanma davası açmak, boşanmanın en kolay ve zahmetsiz yollarından biridir.

Ancak anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için, Türk Medeni Kanununca belirlenmiş bir takım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. 

Bunlar arasında;

  • Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için evliliğiniz en az bir yıldır devam ediyor olması gerekmektedir. 1 yıldan kısa bir zaman içerisinde anlaşmalı boşanma davası açılamaz.
  • Anlaşmalı boşanma davası açacak olan çift, davayı açmadan önce her hususta karara varmış olmalıdır. Şöyle ki eğer çocuk varsa çocuğun velayeti konusunda, ev araba gibi maddi değer taşıyan bir takım mallar varsa o malların kimde kalacağı konusunda, boşanma nedenlerinin ne olduğu ve boşanmanın kesin gerçekleşeceği konusunda önceden karar vermiş çiftler anlaşmalı boşanma davası için başvuru yapabilirler. 
  • Bir diğer önemli husus da şudur ki: anlaşmalı boşanma yapmak için mahkemeye başvuran çift, duruşma günü verildiği tarih ve saatte duruşma salonunda olmalıdır. Aksi takdirde hakim, taraflardan birinin anlaşmalı boşanmayı kabul etmediğini düşünerek davayı gerçekleştirmeyecektir. 

Anlaşmalı bir boşanma için mahkemeye başvuru yaptıktan sonra size en geç bir iki ay sonrasına gün verilecek ve bu duruşma tarihini takip eden bir iki hafta içerisinde boşanma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Anlaşmalı bir boşanma davasına bakan mahkeme aile mahkemesi bölümüdür.

Herhangi bir sorun için başvurular ve anlaşmalı boşanma davasının başvurusu aile mahkemesine yapılmaktadır.

Bu belgenin yanına anlaşmalı boşanma protokolünüzü de ekleyip ulusal yargı ağı projesi (UYAP) sistemine bağlı hukuk davası tevzi bürosuna gidiyorsunuz.

Yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı da götürmeniz gerekiyor.

Davayı kimin açtığının hiçbir önemi olmayan anlaşmalı boşanma davasında çok az bir masraf ile boşanma davasını açmış oluyorsunuz. 

Ancak siz boşanmayı düşünen çiftlere benim tavsiyem oldukça iyi düşünmeniz.

Yuva yapmanın kolay ama yıkmanın çok zor olduğunu unutmadan tercihinizi yapmanız ve yeni tercihinizde hayatın size hep olumlu şeyler getirmesi dileği ile.

Huzur dolu günler.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video