16 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Anne Çocuk İlişkileri Nasıl Olmalıdır?

Anne her zaman şefkat merhamet ilgi ve sevginin odağıdır bunun aksine babalar daha çok otorite olarak görülür. Bu nedenle çocuk duygusal açlığını annede bastırır. Anneyle ilişkisi iyi olan çocuğun dünya ile de ilişkisi iyidir. Kendine öz güveni tam olur. Hamileliğin başından itibaren çocuk istenmelidir.

Evde kendisinin değerli olduğunu hissetmelidir. Her insan gibi çocuklarda etrafı tarafından onaylanmak ister bu nedenle eleştirisel yaklaşmamalı onu anladığımızı belirtmeliyiz. Böylece aramızdaki bağ kuvvetli ve sevgiye dayalı olacaktır.

Anne Çocuk İlişkileri Nasıl Olmalıdır?

Çocuk annesiyle her konuyu rahatça konuşamaz ve kendinin anlaşılmadığını hissederse hırçın bir tavır sergileyebilir. Annesiyle veya babasıyla konuşmak isteyen çocuk ret edilmemeli göz hizasına inilerek onunla karmaşık olmayan bir dil ile konuşulmalıdır.

Çocukların sorun çözme alışkanlığı 0-2 yaş aralığında kazandırılır. Bu sağlam olursa ileri ki süreçte çocukla yaşanılacak problemler en aza indirilebilir. Aşırı korumacı davranılmamalı yapabildiği şeylerde çocuğa imkân verilmeli ve kendisinin başarması sağlanmalıdır.

Bu özgüveni içinde önemli bir adımdır. Çocukla devamlı olumsuz kelimeler kullanılmamalı ‘yapma, etme’ yerine bunun aksine kendisinin de hoşuna gideceği oturularak yapılan aktivitelere yönlendirilerek başa çıkılmaya çalışılmalıdır.

Çocuk annesinden yeterli ilgiyi görür sevgi ihtiyacını karşılarsa hırçınlığından bir süre sonra vazgeçecektir. Esasında istediği tek şey ilgi ve sevgidir. Duygularını henüz yönetmeyi başaramadığından her şeyi ağlayarak çözmek istemesi çok doğaldır.

Bunun karşısında sabırla beklemeli her seferinde sakin bir dil ile doğruyu anlatmalıyız. Çocukken aldığımız tüm yaralar hayatımız boyunca kalbimizde taşıdığımız yükler olarak bizimle gelirler. Duyduğumuz kötü kelimeler kaba ve benzeri sözler’ iç sesimiz olarak bize her zaman eşlik ederler.

Anne Çocuk İlişkileri Nasıl Olmalıdır? 2

Annemiz ilk öğretmenimiz ilk psikoloğumuzdur bu yükün farkında olmalı ve inşa ettiği şeye titizlikle davranmalıdır. Annemiz ayrılamadığımız, ayrı kalamadığımız limanımızdır her zaman göbeğimizde göbek deliği olarak bize en büyük izi bırakan yegâne varlığımızdır.

Anne ne kadar varsa bizde hayatta o kadar varız. Hayatımız ya çok mutlu pozitif yaşarız ya da debelenmekle geçen bir ömür yaşarız bu çocukken aldığımız sevgi eğitimimizin bize kattığı en büyük oluşumdur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video