Genel Kültür İle Teknoloji Nasıl İlişkilidir?

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2017 Ekleyen: admin


Teknolojinin Genel Kültüre Etkisi

Genel kültür, bir insanın sahip olduğu bilgi birikimi olarak değerlendirilebilir. Spordan sanata, tarihten bilime kadar her alan genel kültürün kapsamına girer. Doğal olarak genel kültür yeni şeyler öğrendikçe gelişir. Öğrenme eylemi pek çok farklı yolla gerçekleştirilebilir.

İnsanın bilgi edinebildiği her araç bu konuda insanlara yardımcı olabilir. Eskiden beri kültür gelişimi adına kitap okumanın üstün etkisi tartışılmaz olsa da gelişen teknolojiyle birlikte farklı cihazlar bu konuda etkin rol oynamaya başlamıştır.

Teknolojinin Genel Kültüre Etkisi

Televizyon ve Genel Kültür

Televizyon programları genel kültür edinmek adına yararlanılabilecek yayınlardır. Yalnızca zaman geçirmek adına izlenen sıradan dizi ve programlar bir kenara bırakılırsa; pek çok film, yarışma programı, belgesel ve haber bültenleri genel kültür açısından insanlara katkıda bulunabilir.

İnternet ve Genel Kültür

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan internet aracılığı ile genel kültürü geliştirmek mümkündür. Akıllı cihazlarla ulaşılabilen uygulamalar kişisel gelişim ve bilgi birikimi açısından eşsiz birer yardımcı görevi görür. İstenen bilgiye birkaç saniye içinde ulaşma imkânı tanıyan internet sayesinde bilgiye ulaşmak çağlarda beri ilk kez bu denli kolay hale gelmiştir.

Ancak bunun yanında internette yoğun şekilde rastlanan bilgi kirliliğinden uzak durmak önemlidir. Doğruluğu teyit edilmiş sitelerden yararlanılmalı, internet bilinçli şekilde kullanılarak doğru kaynaklar seçilmelidir.

Teknoloji ve genel kültür arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bilgiye ulaşmak adına teknolojinin temel araçlardan biri haline gelmesiyle bu ilişki günümüzde en parlak dönemini yaşamaktadır. İnsanlar artık diledikleri her konuda fikir sahibi olacak kadar bilgiye kolayca ulaşabilmektedir.

Genel Kültür ile Teknoloji Nasıl İlişkilidir? 1

Birbirinden bağımsız pek çok alanda bilgi sahibi olmak adına kişisel tecrübelerden, kitaplardan, sosyal ilişkilerden olduğu kadar teknolojiden de yararlanmak kaçınılmaz ve yararlıdır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla diğer kültür araçlarının arka plana itildiği söylenebilse de kitapların kültür aktarımı konusunda taşıdığı saygın yeri her zaman koruyacağı düşünülmektedir.

21 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...