18 Temmuz 2024
Sağlık

Apandisit Nasıl Anlaşılır?

Karın bölgesinde, bağırsak üzerinde yer alan apandisin adı ile bilinen bölümün iltihaplanması ile oluşan ve şiddetli ağrıyla kendini gösteren enfeksiyon hastalığına apandisit denilmektedir. Apandisit ne tarafta diye çok tartışılır. Çoğu kişi ağrı çeker ya da bir yakını apandisit ameliyatı olmuştur ama hala apandisit nerede tam olarak bilinmez.

Apandis karının sağ alt bölgesinde yer alır. Kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunmaktadır.  Apansit çeşitli belirtiler göstererek patlar. Çok hızlı gelişen bu süreç, hayati tehlike yaratan bir sıkıntıdır ve apandisit ağrısı çeken kişinin acil olarak hastaneye götürülmesi gerekir.

Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır? Apandisit ağrısı genellikle gaz sancısı ile karıştırılır. Göz sancısı, tıp bilimindeki adıyla kolik tipi ağrı bir çok nedene bağlıdır. Bağırsak yapısından ve hava yutulmasından kaynaklanabileceği gibi tüketilen yiyeceklerden kaynaklanan gaz sancıları da gelişebilir. Şişkinlikle birlikte kendini gösterir. Apandisit hastalığının seyrinde de yine karın, özellikle de göbek çevresinde dayanılmaz bir ağrı oluşur.

Ağrı süreç içinde hafiflemez ve karnın alt sağ tarafına doğru kayar. Ağrıyla birlikte bulantı ve kusma da gelebilir. Hastanede yapılan kan ve idrar tetkiklerinde bazı değerler normallerinin üstünde gözlenir. Apandisit için net olarak teşhis elle yapılan fiziksel muayene ile koyulur.

Apandisit Nasıl Anlaşılır? 1

Doktor elini ağrılı bölgeye bastırır. Bir süre öyle tuttuktan sonra aniden çeker ve hasta ağrının arttığını söyler. Bu durumda apandisit iltihabının karın iç zar bölümüne ulaştığı anlaşılır.
Apandisit iltihabının en çok başvurulan tedavi yöntemi ameliyatla kesilip çıkartılmasıdır. Eğer en yaygın belirtiler hastada oluşmuşsa ki bunlar, karın ağrısı, bacak ile kasığın birleştiği noktada keskin ağrı, ağrıya eşlik eden şiddetli mide bulantısı ve kusma varsa hasta apantisit patlaması gerçekleşmeden acil olarak ameliyata alınır.

Apandisit, bakteriden kaynaklı bir iltihap türü olduğundan süreç zamana da yayılmış olabilir. En çok görüldüğü yaş aralığı 10 -30 yaş arasıdır.

Apandisit ile birlikte yukarda belirttiğimiz son aşama belirtiler dışında; taşikardi, yani hızlı kalp atışı gerçekleşir, orta derece 38 derece civarında ateş vardır ancak bu ateşe ağız kuruluğu eşlik eder, ağır kabızlık vardır ve iştahsızlık görülür. Eğer sizin ya da herhangi bir yakınınızın yukarda belirttiğimiz sıkıntıları varsa apandisit iltihabı geçiriyor olabilir.

Apandisit Nasıl Anlaşılır? 2

Bu durumda yapmanız gereken acil olarak bir hastaneye ulaşmak olmalıdır. Öncesinde kendinizi muayene ederek durumunuzu netleştirebilirsiniz. Apandisit patlaması yaşamamak önce ağrınız varsa önce kendinizi muayene edin ve hızla bir hastaneye ulaşmaya çalışın. Kendinizi nasıl muayene edeceksiniz?

  • Karnınıza, ağrının olduğu bölgeye çok sert olmadan bastırın. Bu hafif dokunuş özellikle karnınızın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa,
  • Muayene ettiğiniz bölge normale göre daha sert ve şişse,
  • Ayağa kalkıp, yürümeye çalıştığınızda dayanılmaz bir ağrı hissediyorsanız,
  • Anne karnındaki bebek pozisyonunda yattığınızda ağrı hafifliyor ayağa kalktığınızda artıyorsa
  • Ağrıları takip edip bir süre beklemenize rağmen geçmiyorsa apandisitten şüphelenebilirsiniz.

Apandisit Nasıl Anlaşılır? 3

Apandisit patlaması insanın hayatını sonlandırabilir, bu nedenle acil olarak müdahale edilmesi önemlidir. Bununla birlikte tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Son aşamaya gelinmişse apandisit patlaması gerçekleşmeden hasta ameliyata alınır ve tedavi gerçekleşir.

Bu aşamada antibiyotik kullanımı ile tedavi sonuç vermeyeceği için cerrahi operasyon gereklidir. Ameliyat süresi yaklaşık yarım saattir. Ameliyat sonrasında da hasta anestezi de aldığı için bir günlük müşühade altında tutulur sonrasında taburcu olur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video