15 Temmuz 2024
Genel

Kuka Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan, orjinalleri çok yüksek bedellere satılan, sağlığa faydalı özel bir tespihdir KUKA TESPİHİ. Kuka tespihin ana malzemesi kuka ağacının küçük meyveleridir. Bu ağaç tropikal bölgelerde yetiştiğinden ülkemizde bulunmaz. Özellikle Brezilya, Hindistan ve Endonezya gibi tropikal ve egzotik ülkelerde yetişmektedir. Kuka meyvesi şekil olarak hindistan cevizine benzer ancak çok daha miniğidir.

Tespihin taşları işte bu meyveden yapılır. Tercihe göre sade kullanılabildiği gibi üzerine çeşitli oymalar ve gümüş işlemeler yapılarak satışa sunulur.  Kuka tespihin mikropları nötrleyici etkisi vardır, bu nedenle Osmalılarda saray içine bazı bölümlere elinde bu tespih olmadan kimsenin almadığı rivayet edilir.  Bu nadide tespihi ne kadar tanıyorsunuz.

Kuka tespih nedir?  Orijinal bir kuka tespih nasıl anlaşılır biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere kuka tespih özelliklerini vereceğiz. Böylece hem bu nadide tespihi daha iyi tanıyacak hem de aldığınız tespihin gerçek mi sahte mi olduğunu ayırt edebileceksiniz.

Kuka Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Kuka ağacının meyvesi çok hafif ve serttir. Bu sert yapısı nedeniyle işlenmeye uygundur. Rahatlıkla üzerinde işlem uygulanabilir. Bu nedenle de tespih üretiminde tercih edilir. En büyük özelliği kullandıkça renginin koyulaşmasıdır. Zaman içinde ne kadar koyulaşırsa değeri de o kadar artar. Kuka tespihin koyulaşması için özel bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.

Zaman içinde el teması ile kendiliğinden kararmaya başlar. Kararma işlemini hızlandırmak isterseniz ilk aldığınızda üzerine badem yağı sürüp, sonra tespih çekmeye başlayabilirsiniz. Kuka meyvesi, hafif ve kaygan yapıdadır  ve sert yapısından dolayı işlemeye uygundur , bu yüzden tespih yapımında tercih edilir.  Önemli bir özelliği de kullandıkça renginin koyulaşmasıdır. Koyulaştıkça değeri artar.

Kuka tespih nasıl kararır diye merak ediyorsanız aslında bunun için  özel bir şey yapmanıza gerek yoktur; kullandıkça yani el ile temas arttıkça kendiliğinden kararacaktır ancak yine de kararma sürecini hızlandırmak isterseniz  üzerine badem yağı sürüp çekmeye başlamanızı tavsiye ederiz.

Kuka Tesbih Nasıl Anlaşılır? 1

Kuka ağacı meyvesinden imal edilen tespihler oldukça değerlidir. Özel bir el işçiliği ile üretilen bu tespihlere en az 150 liradan başlayıp 1000 liraya ulaşan fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ancak önemli olan aldığınız tespihin orijinal olup olmadığın emin olabilmenizdir.

Kuka tespihi doğru tespit edebilmek için ilk özellik zamanla kararmasıdır. Bunun dışında kuka tespihin fiyatı belirleyen çeşitli argümanlar vardır. Tespihte kullanılan ağaç meyvesinin kalitesi, tanelerin boyutları, üzerine uygulanan işlemenin kalitesi ve hataları, tespihi tamamlayan imamenin düzgünlüğü, imamede kullanılan malzemenin maliyeti (gümüş ya da altın olması), hangi usta tarafından tasarlandığı yani özel bir tasarım olup olmadığı gibi özellikler kuka tespihin fiyatını belirler.

Kuka tespih nasıl renk değiştirir ? Kuka tespihinizi ilk aldığınızda açık kahverengi tondadır ve orijinal üründe tüm taşlar aynı renkte değildir. Aralarında ton geçişleri vardır. Eğer daha koyu tonlarda görürseniz bunlar bir takım kimyasal yöntemlerle renklendirilmişlerdir.

Kuka Tesbih Nasıl Anlaşılır? 3

Ancak kuka tespih doğal olarak alınmalı ve doğal yöntemlerle kararmalıdır. Bu yöntem çok basittir. Elinize alıp ne kadar çok çekerseniz , zaman içinde o kadar kararacaktır. Bu renk değiştirme sürecinde aynı zamanda daha parlak hale de gelir.

Kuka tespih yanar mı? Hayır yanmaz. Türkiye’de en çok satılan tespihlerden olan kuka tespih eldeki bakterileri yok etme özelliği bilinir. Aynı zamanda elde terleme oluşumunu da engeller. Bu tespihin günümüzde bir çok üründe olduğu gibi yapay, plastik malzemeden taklitleri yapılmaktadır. Orijinal kuka tespih yanmaz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video