14 Temmuz 2024
Genel

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Pire salgını özellikle okul gibi kalabalık yerlerde yaygın olarak görülür. Hatta halk arasında pirenin temiz kişiye daha kolay geçtiği söylenir. Pire çok hızlı şekilde çoğalan, insan ve hayvanda kan emerek yaşayan, asalak bir böcektir. Bu şekilde beslenerek hızla çoğalan pirelerden kurtulmak epey bir zaman alabilir.

Siz üzerinizdeki pirelerden kurtulamaya çalışırken onlar hızla çevrenize yayılabilir. Bu asalak böcek aynı zamanda üzerinde yaşadığı canlının kanını emebilmek için ısırır. Bu da kaşıntıya ve kızarıklığa neden olur. Yazımızda sizlere pire ısırığı nasıl olur, pire ısırığına ne iyi gelir gibi bilgiler aktaracağız.

Pire, kan emen, çok küçük bir böcek olduğu için onu gözle gözmeniz neredeyse imkansızdır. Üzerinize pire bulaştığını ancak ısırdığı zaman anlayabilirsiniz. Pirenin ısırdığı yer kabarır ve kaşınır. Aynı zamanda acı hissedersiniz.

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa yandınız çünkü ısırığın olduğu bölgede daha ağır belirtiler görülebilir. Eğer sizi bir pire ısırırsa alerjik tepkimeler oluşmaması için ısırığın olduğu bölgeye kolonyalı pamuk bastırabilir, o bölgeyi güzelce silebilirsiniz.

Pire Isırığı Nasıl Olur?

Asalak bir böcek türü olan pire yaşayıp, çoğalabilmek için kana ihtiyaç duyar. Üzerine yerleştiği insan ya da hayvanın kanını emer. Dolayısıyla pire sadece size değil evcil hayvanınız varsa onlara çok daha hızlı bulaşır ve yayılır. Bu nedenle mutlaka evcil hayvanınızı dış parazitlere karşı aşılatmalı ya da pire tasması kullanmalısınız.

Pire Isırığı Nasıl Olur?

Pire ısırırken ağzındaki salgıyı vücuda verir, sonra iğnesi ile vücuttan kan çeker. Pire ile baş etmek çok zordur ve sabır ister. İnsana geçişi de genelde kedi ve köpekten olur.

Pire Isırığı Nasıl Görünür?

Pire ısırığı vücutta küçük kabarıklara sebeb olur. Isırığın olduğu bölge yoğun bir şekilde kaşınır. Özellike bebeklerde önlem alınmadığı takdirde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunlar canlıdan canlıya kanla bulaşan, tifüs, kuduz gibi hastalıklar da olabilir çeşitli cilt hastalıkları ve alerjik hastalıklar da.

Daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için yazımınız içine pire ısırığı görselleri de ekliyoruz. Eğer sizin de vücudunuzda benzer izler oluştuysa ve benzer kabarmalar söz konusuysa pire ısırığından şüphelenebilirsiniz.

Pire Isırığı Nasıl Görünür?

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire ısırığına ne iyi gelir ? Eğer sizi bir pire ısırdıysa öncelikle, kabartının olduğu bölge temizce sabunla yıkanmalı, bol su ile durulanmalıdır. Ardından şişkinliği azaltmak için pamuk üstüne döktüğünüz birkaç damla amonyağı uygulayabilirsiniz. Şişliğin üzerine buz koymak da acıyı hafifletecektir. Amonyaklı pamuk ile ısırılan bölgeyi temizlemek,  arı, sivrisinek gibi böcek ısırıklarında da etkili bir yöntemdir.

Pire Isırığı Kremi

Pire ısırığını tedavi etmek amacıyla çeşitli kremler bulunmaktadır. Ancak pire ısırığı çok sayıda ise ve alerjik bir bünyeniz varsa mutlaka önce bir cilt doktoruna muayene olmanızı tavsiye ederiz. Yazımızda belirttiğimiz gibi sadece cilt sorunu değil aynı zamanda bulaşıcı hastalık riski altında da olabilirsiniz.

Pire Isırığı Kremi

Eğer pire ısırığı küçük bebeğiniz de ise risk daha da büyümektedir. Pire ısırığı ile piyasada yaygın olarak kullanılan kremler anestol ve zyrtec’tir. Bunlar ısırıkla birlikte oluşan alerjinin etkilerini azaltmaya yönelik kremlerdir.

Pire ve bit gibi parazit böceklerden korunmanın bir yolu da lavanta kolonyası kullanmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte pireden kurtulmak için uzman bir ilaçlama firmasından destek alabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video