18 Temmuz 2024
Genel

Araba Nasıl Durdurulur?

Araba kullanmak, günümüzde hemen hemen herkesin bildiği bir konu. Toplu ulaşım hizmetlerinin sorunlu olduğu, zaman kaybına neden olan büyük şehirlerde hem kadınların hem erkeklerin zorunlu olarak kullanmayı öğrendiği arabaların durdurulma aşamasında da bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktaları arabayı durdurmak için ne yapmak gerekir sorusundan yola çıkarak bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Araba durdurmak aslında çok kolay gibi görülse de zaman zaman trafikte kazalara neden olabiliyor. Büyük şehirlerde daha fazla olan kırmızı ışıkta durma ve bekleme süresinden sonra yeniden kalkma durumunda sorun çıkmaması için bazı araç kullanma teknikleri bilinmeli. Akan trafikte aracın geriye kaçmaması ya da stop ettirmemesi için dikkatli olunması gerekir. Düz yolda ya da yokuşta bu sorunları yaşamamak için bir kaç küçük öneriyi sizlerle paylaşacağız.

Manuel vites yani düz vitese sahip olan araçların düz yolda giderken durabilmeleri için ilk olarak sahip oldukları hızı düşürmeleri gerekir. Bunu araçta bulunan fren pedalına basarak sağlayabilirsiniz. Ancak bu pedala birden basmanız aracın aniden hız kaybetmesine ve aniden durmasına neden olur. Bu sorunu yaşamamak için fren pedalına mümkün olduğunca yavaş basmanız gerekir.

Belli bir hızın altına düşen aracı en son tamamen durdurmak için debriyaj pedalına basarak durdurun. Aracınızı park edecekseniz, el frenini çekip kapıları kontrol ederek dışarı çıkabilirsiniz. Eğer sadece geçici bir süre için durduysanız, el frenini çekmeden aracınız çalışır vaziyette bekleyin.

Düz yolda, otomaitik vitesli araçların durdurulmasında ise sadece fren pedalına basmak yeterli. Kendiliğinden aracın hızı düşücek ve park haline geçecektir. Eğer aracınızı yeniden çalıştıracaksanız park halinde bekletin. Aracınızı terk edecekseniz, el frenini çekmeyi unutmayın.

Araba Nasıl Durdurulur? 1

Düz vitesli araçların yokuşlu yollarda durması için ilk olarak gazdan ayağınızı çekin. Ardından fren pedalına basıp araç hızını düşürün. Debriyaj frenine sonuna kadar basın ve aracın durdurulmasını sağlayın. En son el frenini de çekin ve aracınızı tamamen durdurun.

Otomaitk vitesli otomobillerin durdurulmasında ise yokuşlarda geri kaçmayı önlemek için özel sistem mevcuttur. Bu özel sisteme getirerek aracınızı sorunsuz şekilde durdurabilirsiniz. Eğer yeniden yola çıkmayacaksanız mutlaka aracın el frenini çekin.

Kırmızı ışıkta araç nasıl durdurulur diye merak edenler için de yukarıdaki bilgiler faydalı olacaktır. Sadece park ederken çektiğiniz el frenini bu kırmızı ışık beklemelerinde çekmeyin. Aksi halde arabanızı stop ettirebilir, yeniden yola çıkarken daha zor bir kalkış yapabilirsiniz. Bu zor kalkışlarda genelde geri tepme ya da kaydırma da yaşanabilir.

Bunun önüne geçmek için kırmızı ışıkta çok dikkatli olmalı ve kesinlikle aracınızı stop ettirmemelisiniz.
Araç kullanmak her zaman dikkatli olması gereken bir konudur. Sürücüler araçlarını kullanırken ya da park ederken sorun yaşamamak için yola ve yolun yapısına dikkat etmelidir.

Araba Nasıl Durdurulur?

Bu şekilde dikkatli davranıldığında trafikte kazaların önüne geçmek daha kolay olacaktır. Araba kullanırken kalkış, duruş ve sürüş sırasında dikkat edilmesi gerekenler trafikte daha güvenli yolculuk için çok önemlidir.

Araba kullanımı sırasında özellikle hız sınırına dikkat etmek çok önemlidir. Ülkemizde trafik kazalarının büyük kısmı aşırı hız nedeni ile meydana geliyor. Bu kazaları önlemek için dikkatli araç kullanmak ve ne kadar aceleniz olursa olsun hız sınırını aşmamak yeterlidir. Kendiniz ile birlikte yolculuk yapan diğer sevdiklerinizin de hayatını tehlikeye atmamak için her zaman yavaş ve dikkatli olmaya özen gösterin.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video