13 Temmuz 2024
Genel

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Adet kanaması her kadında farklı sürelerde ve farklı yoğunlukta olur. Genel olarak 5 gün ile 10 gün arasında değişen sürede devam eden adet kanaması, 7 günden fazla sürdüğünde aşırı adet kanaması olarak adlandırılır. Aşırı adet kanamaları, kendiliğinden geçmediğinde ilaç ya da bitkisel yöntemler ile geçirilmelidir. Bu yazımızda sizlerle aşırı adet kanaması nasıl kesilir sorusunun cevabını paylaşacağız.

Bayanlarda normal adet kanaması durdurulması gereken bir kanama türü değildir. Aşırı adet kanaması denilen daha yoğun ve uzun süreli kanamalarda kanamanın durdurulması gerekebilir.

Aşırı adet kanamasında;

  • 7-10 gün arasında uzun bir süre sürer.
  • Adet kanaması her seferinde pedi batıracak kadar yoğun olur.
  • Kişinin sürekli kendini kirli hissetmesine ve sürekli hijyenik pedini değiştirme istediği duymasına neden olur.
  • Adet döneminde alt karın bölgesinde kramplar, bulantı, baş dönmesi, sinirlilik, aşırı zayıflık, sürekli yorgunluk hissi gibi durumlar ortaya çıkabilir.
  • Özellikle süre olarak bu aralıklarda seyir eden adet kanamalarının mutlaka kontrol altına alınmasında fayda vardır.

Eğer bu dönemde çok sancı ve aşırı kanama yaşanıyorsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçip gerekli önemlerin alınması, tedavinin yapılması gerekir. Bu tedaviler sırasında genelde adet kanamasını kesen ilaçlar kullanılır.

Adet kanamasının kesilmesi için bazı ilaçlar kullanılabilir. Özellikle adet kanamasını kesen ağrı kesiciler aşırı adet kanaması yaşayan bayanlar tarafından sıkça kullanılır. Ağrı kesicilerin yanında soğuk buz kompresi de adet ağrısı ve kanaması için uygulanan ideal yöntemlerdir. Soğuk buz uygulaması için 2-3 parça buzu temiz bir havlu arasına koyun.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur? 1

Bu havluyu karın kısmınıza hafif bastırarak bekletin. Yaklaşık 15-20 dakika bu şekilde beklettiğinizde adet ağrısının hafiflediğini göreceksiniz. Eğer değişme olmazsa 4 saate bir aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Adet kanaması ve sancısı için önerilerin ardından aşırı adet kanaması nasıl durdurulur bitkisel çözümleri ile ilgili detayları da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm

Aşırı adet kanaması durumunda kanamanın önüne geçmek için aşağıdaki bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir.
Elma Sirkesi: Adet döneminde yaşanan sorunların aşılmasında etkilidir. Elma sirkesi baş ağrıları, sinirlilik ve halsizlik gibi sağlık sorunlarında da etkili şekilde kullanılabilir. Adet kanaması tedavisi için bir bardak suyun içine 1-2 çay kaşığı işlenmiş elma sirkesi damlatın. Bu karışımdan olumlu sonuç almak için günde 3 kere düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

Kırmızı Biber: Kırmızı acı biber vücuttaki kan dolaşımını dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı aşırı kanama durumlarında kullanılabilir. Adet durdurma yolları olarak kırmızı biber kullanmak için yarım çay kaşığı kırmızıbiber tozunu 1 bardak sıcak su ile karıştırın. İçine biraz bal ekleyin ve bu karışımı adet döngüsü içinde günde 2 kere olarak her gün tüketin.

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm

Tarçın: Adet kanamasını durdurmakta son derece etkili olan tarçın, antispasmodic ve anti-enflamatuar özellikleri ile karın bölgesinde ağrılara sebep olan rahim duvarı kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Adet döneminde etkili olması için 1 fincan sıcak su ile 1 çay kaşığı toz tarçını karıştırın ve bir kaç dakika kaynatın. Hazırlanan bu karışım içine biraz bal ekleyip günde 2 kere tüketebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler kandaki demir eksikliğine iyi gelir. Adet döneminde alınan bu besinler yoğun adet kanamasının durdurulmasında etkili olacaktır.

Pekmez: Adet dönemindeki yoğun kanamalar için pekmez etkli bir besindir. Pekmezi adet döneminde 1- 2 çay kaşığı olarak, 1 fincan ılık süt ya da su ile karıştırın. Günde 1 kere bu karışımdan tüketebilirsiniz.

Adet kanaması nasıl durdurulur, aşırı adet kanaması durumunda uygulanabilecek beslenme önerilerini sizlerle paylaştık. Eğer adet döneminde çok sorun yaşıyor ve bunu her seferinde tekrar tekrar yaşıyorsanız, mutlaka uzman bir destek almanızı öneririz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video