19 Temmuz 2024
Genel

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Bahar mevsiminin gelmesiyle herkes kendini yeşil alanlarda bulur. Çimenlik alanlarda yapılan piknik ve diğer eğlenceler esnasında elbiselerimize çimen lekeleri bulaşmış olur. Çocukları çimen lekelerinden korumak oldukça zordur. Bu çimen lekelerinden kurtulmak için bazı işlemler olmaktadır.

Bu işlemleri yapınca çimen lekelerinden kurtulmuş oluruz. Çimen lekelerini çıkarmak oldukça zordur. Pamuklu kumaşlardan çimen lekelerini çıkarmak diğer kumaşlara göre zordur. Derinlere kadar işlemiş çimen lekeleri zamanla kahverengi rengini alır. Bunu çıkarmak daha zordur.

Çimen lekesini çıkarmak için şu işlemleri yapmakta yarar vardır. Bulaşık deterjanları ilk aşamada çok etkilidir. Çamaşır makinasına atmadan önce lekeli olan yere biraz bulaşık deterjanı dökerek biraz bekleyin. Renkli giysilerde renk değişimi olmaması için deterjanı dikkatli kullanınız. Bekledikten sonra biraz fırçalama yapın. Fırçalama yaptıktan sonra giysiyi çamaşır makinasına atın.

Başka bir çimen lekesi çıkarma yolu da kabartma tozu kullanarak leke çıkartma yoludur. Kabartma tozunu, oksijenli suyla karıştırarak bekletmeden lekenin üzerine sürün. Bu işlemden sonra elbise üzerinde kabarcıklar meydana gelecektir. Oksijenli su lekeleri doğal yoldan, kabartma tozu da lekeleri çıkartmada etkilidir.

Çimen lekesini çıkarmanın diğer bir yolu da evlerimizde kullanmış olduğumuz ilaçlardır. Bu ilaçlar ağzımızla içtiğimiz ilaçlardır. Bir kapsül ilacı bir kaba boşaltın, üzerine biraz sıcak su ilave ederek macun şekline getirin. Biraz bekleyin. Daha sonra çimen lekesi olan yere sürünüz. 15- 20 dakika sonra çamaşır makinasına atın ve yıkayın. Çimen lekesinin çıktığını görürsünüz.

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Çimen lekesini alkol kullanarak da çıkarma imkanı vardır. Fakat kullanırken biraz dikkatli olunması gerekir. Çimen lekesi alkolün temas etmesiyle hemen çıkar. Sünger veya bir beze izopropil denilen alkolü dökün ve lekenin üzerine sürün.

Sirke de çimen lekesi çıkarmada yararlı olur. Sirkeyi sıcak suyla karıştırarak yıkayın. Daha sonra çamaşır makinasına atarak yıkama yapın.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

Çimen lekelerinin en zor çıktığı elbiselerden olan kot pantolonlarıdır. Kota bulaşan çimen lekesini hemen çıkarmak gerekir. Bol sıcak suyla deterjan karışımı yaparak yıkama yapın. Leke kotun üzerinde kurumuş ise kumaşı iyice nemlendirin ve fırça ile ovalayın.

Daha sonra deterjanla suyu karıştırarak bolca yıkayın. Kotunuz beyaz ise çamaşır suyu kullanarak çabucak çıkarırsınız. Yünlü kumaşlarda çimen lekesini çıkarmak için beyaz sirke ya da oksijenli su ile rahatça lekeyi çıkara bilirsiniz. Sentetik kumaşlarda leke çıkarmanın yolu da ispirto ve deterjandır. İspirto ile lekeli olan yeri siliniz, daha sonra deterjanlı suyla yıkayın. Durulamayı bol suyla yıkama yapmalısınız.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

Renkli kumaşlarda hemen sıcak suyla ve deterjanla hemen yıkama yapmalısınız. Çimen lekesi kurumuş ise bir kaba 10 litre su ya 5 kaşık oksijenli su ilave ederek giysinizi içinde biraz bekletiniz. Daha sonra kurulama yaparak çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz. Pazen de çimen lekesini tuz ve tartarik asitle karışım yaparak çıkarılır. Daha sonra bol suyla yıkayın.

Beyaz kumaşlarda ve eşyalarınızda çimen lekesini çıkarmak çok kolaydır. Çamaşır suyu ile normal suyu karıştırın ve çamaşırlarınızı içine bırakarak bekletiniz. Bu işlem esnasında lekenin çoğu çıkacaktır. Bunu tekrarlayarak yapınız. Daha sonra çamaşırınızı bu karışımdan çıkararak bol suyla yıkayın ve çimen lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Çimen lekesini çıkarma yollarını diğer yeşil bitkilerde ve otlarda da uygulanarak bunlardan meydana gelen lekeleri de çıkarırsınız. Çimen lekesini çıkarma işlemlerinden sonra durulama yaparken içine biraz sirke katarak çamaşırlarınızın daha temiz olmasını sağlamış olursunuz. Alınacak en doğru önlemlerin başında yeşil alanlarda bulunacağınız zaman renkli giysiler giyiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video